Ansip: riigikogu ja kohalikud valimised ühele päevale

23. veebruar 2009, 20:03

Peaminister Andrus Ansip pakkus täna
vabariigi 91. aastapäeva kõnes Eesti poliitikutele ja avalikkusele arutamiseks
välja valimisreformi kava, mille tulemusel toimuksid aastatel 2010-2019 Eestis
valimised seitsme aasta asemel vaid neljal aastal.

„Minu ettepanek on muuta põhiseadust ning sätestada, et edaspidi toimuvad riigikogu ja kohaliku omavalitsuse valimised iga nelja aasta tagant ühel ja samal päeval, märtsikuu esimesel pühapäeval. Ning vabariigi presidendi ja Euroopa Parlamendi valimised iga viie aasta tagant samuti ühel ja samal päeval juunikuus,“ ütles peaminister Andrus Ansip Vanemuise kontserdimajas kõneldes.

Tema hinnangul tähendab see oluliselt suuremat ruumi valitsustele oma programmide teostamiseks ja oluliselt suuremat tõenäosust koosmeele otsimiseks poliitiliste otsuste tegemisel. „Valimistevabad aastad oleksid kindlasti palju väiksema lehmakauplemise ja poriloopimise aastad – seega jääb rohkem aega põhiliste edasiviivate otsuste tegemiseks ja elluviimiseks,“ ütles peaminister Ansip.

Valitsusjuhi ettepanek on, et põhiseadust tuleks selles osas muuta kiires korras ning need muudatused võiksid jõustuda juba järgmisest aastast. „See tähendab muidugi, et kiire põhiseaduse muutmisega koos tuleks muuta ka põhiseaduse rakendamise seadust ning leida esimesed võimalikud kuupäevad, kui kahed valimised saaks ühele päevale tuua,“ ütles Ansip.

Peaminister tuletas oma kõnes meelde, et ajavahemikul 2009-2019 on Eesti Vabariigis tervelt kaheksa valimiste aastat. Kolmel aastal neist – 2009., 2011. ja 2019. aastal – on riik haaratud aga tervelt kahtede valimiste kampaaniasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. February 2009, 20:03
Otsi:

Ava täpsem otsing