Yukos Capital sai miljardivõidu Vene riigiettevõtte üle

29. aprill 2009, 20:07

Jukose endiste juhtivtöötajate firma Yukos
Capital saavutas eile Hollandis 13 mld rubla (4,64 mld Eesti krooni)
väljanõudmise Venemaa riigifirmalt Rosneft.

Rahvusvahelise kommertsarbitraaži otsus raha väljamõistmiseks täidetakse Hollandis ja seal on ka Rosneftil vara, kirjutas täna Kommersant. Vastava otsuse tegi eile Amsterdami apellatsioonikohus, märkides, et keeldudes otsust Venemaal täitmast „polnud Venemaa kohus erapooletu ja sõltumatu.“

Holland on esimene riik, kus Jukose eksmänedžerid saavutasid õiguse pöörata sissenõue Rosnefti varadele. Juristid on märkinud, et Yukos Capital võib pöörduda veel üle 140 riigi kohtute poole, mis võivad otsustada arbitraaži otsuse täitmisele pöörata.

Juulis-augustis 2004 andis Luksemburgis registreeritud Jukose tütarettevõte Yukos Capital S.a.r.l., mis praegu on endiste Jukose töötajate kontrolli all, ettevõttele Juganskneftegaz, mis tollal oli Jukose osa, laene kokku 11,233 mld rubla (veidi üle 4 mld Eesti krooni). Sama aasta lõpus läks Juganskneftegaz Rosnefti kontrolli alla, kes otsustas võlga mitte tagastada.

Yukos Capitali hagi peale mõistis arbitraaž 2006.a. septembris Rosneftilt protsente arvesse võttes välja 13 mld rubla (4,64 mld Eesti krooni). Vene kõrgemad kohtud tühistasid otsuse protsessuaalsetel põhjendustel. Yukos Capital pöördus Amsterdami ringkonnakohtusse, kes tema hagi aasta tagasi ei rahuldanud.

Apellatsioonikaebuse peale jäi Hollandis eile õigus Yukos Capitali poolele. Kohtu hinnangul tuleb arvesse võtta, et „asjades, mis puudutavad (endist) kontserni Jukos (või tema osi), juhindub Venemaa kohtusüsteem Vene riigi huvidest, mistõttu kohus polnud arbitraaži otsust ära muutes erapooletu ja sõltumatu. /.../ Sel põhjusel ei saa nende otsuste tühistamist Hollandis tunnustada.“

Rosnefti aruandluse kohaselt on tal Hollandis registreeritud viis tütarettevõtet. Neli neist on seotud Sahhalini mandrilava leiukohtade arendamisega, viies on Vankori leiukohas litsentsi omava Vankornefti 84% omanik. Sealsed tõestatud naftavarud on 450 mln tonni, see on Rosnefti olulisim perspektiivne projekt, kus ettevõte plaanib ammutada 25 mln tonni aastas. Leiukoha hind võib IK Solid analüütiku Deniss Borissovi hinnangul ulatuda 10 mld dollarini (üle 118 mld Eesti kroonini). Varadele reaalselt ligi pääseda on aga raske – need asuvad Venemaal ja Hollandi struktuuridel on nende üle ainult kaudne kontroll.

Rahvusvahelise arbitraažikohtu otsuseid võib kohaliku kohtu kaudu pöörata täitmisele kõigis vastava rahvusvahelise konventsiooniga ühinenud üle 140s riigis, sealhulgas Eestis. Teades mõnes riigis Rosnefti varade olemasolust, võib Yukos Capital asja ette võtta. Rahvusvahelisi projekte Rosneftil palju ei ole, kaks Kasahstanis ja üks Alžeerias, kuid ettevõttel on välismail pangaarveid, millele võib samuti sissenõuet pöörata.

Yukos Capitali esindaja Claire Davidsoni sõnul on neil infot Rosnefti ja tema tütarettevõtete vara olemasolust Hollandis. Ettevõtte edasistest sammudest eilse „erakordselt tähtsa otsuse valguses“ ei soovinud ta rääkida. Rosnefti esindajad kohtuotsust ei kommenteerinud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 20:07
Otsi:

Ava täpsem otsing