Inspektsioon: fond saab erandkorras teha tehinguid seotud isikutega

09. juuni 2009, 19:29

Majanduslikult seotud isikutega saab fond
teha tehinguid väga piiratult, vaid erandolukorras, nagu fondi loomisel või mõne
teise ühingu ümberkujundamisel fondiks, ütles finantsinspektsiooni
finantsteenuste järelevalve divisjoni juht Andre Nõmm.

Äripäev palus inspektsioonil kommenteerida GILDi kinnisvarafondi EEREIFi laenu andmist GILDi riskikapitalifondile Arbitrage.

Järgneb Andre Nõmme kommentaar:

Nimetatud laenutehing on finantsinspektsiooni andmetel siiski algselt sõlmitud juba 2005. aastal. EEREIF on finantsinspektsioonis registreeritud fondina 2008. aasta märtsist, enne tegutses ta tavalise äriühinguna.

Üldreegel on see, et majanduslikult seotud isikutega saab fond teha tehinguid väga piiratult. Erandolukorras on see aga investeerimisfondide seaduse alusel lubatud. Sellisteks olukordadeks on näiteks fondi loomine või mõne teise ühingu ümberkujundamine fondiks. Sellise rakendussätte puudumisel oleks võimatu olemasolevaid ühinguid fondiks ümber kujundada.

Finantsinspektsioon kogub fondivalitsejatelt detailseid investeeringute aruandeid igakuiselt ning hindab nende investeeringute vastavust õigusaktidele ja fondi tingimustes avaldatule. Ka fondi osakuomanikul on võimalus investeeringuid ise hinnata, sest fondivalitseja on kohustatud avaldama fondi aasta- ja poolaastaaruande, mille kohustuslikuks osaks on muuhulgas investeeringute aruanne.

Kui osakuomanik leiab, et fondi investeeringute portfell ei vasta tema hinnangul fondi tingimustele või tema ootustele fondi suhtes, on võimalik tal tehing tegemata jätta või kui ta leiab, et tehing on tehtud vastuolus tingimustega, esitada ka vastav kahjunõue fondivalitseja vastu või teda hageda kohtus.

Avalike aruannetega tutvumine on osakuomaniku poolt rangelt soovituslik, et kokku läheks inimese eesmärk ja teenuse sisu, eelkõige puudutab see spetsiifilisemaid fonde, sh nagu kinnisvara- või riskikapitalifond. Finantsinspektsioonil ei ole teada iga inimese investeerimiseesmärk eraldi, investeerimine on vabatahtlik ja omavastutuseks on leida eesmärkidele vastava riskisusega toode.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2009, 19:29
Otsi:

Ava täpsem otsing