Võidupüha üritusi Tallinnas

22. juuni 2009, 10:50

Võidupüha tähistamine algab pealinnas täna
õhtul Vabaduse väljakul Harju mäe nõlval kell 23 Vabadussõja võidusamba piduliku
avatseremooniaga, üritused toimuvad ka homme, 23. juunil Jüriöö pargis ja Männi
pargis.

Vabaduse väljakule Harju mäe nõlvale kerkinud Vabadussõja võidusamba avatseremoonia algab täna kell 23, sammas avatakse võidupüha ehk 23. juuni esimestel minutitel. Samba avamisele eelneva tseremoonia idee ja lavastuse autor on Margus Kasterpalu, kes on tseremoonia üles ehitanud Urmas Sisaski oratooriumi Pro Patria muusikale. Oratooriumi esitab 200 vabatahtlikust koosnev segakoor, kus lauljaid nii Tallinna, Tartu kui ka Pärnu kooridest. Dirigeerib kaitseväe orkestri dirigent kolonelleitnant Peeter Saan, kaasa teeb Kaitseväe orkester.

Seoses Vabadussõja võidusamba avamise pidustustega 22. juuni ööl vastu 23. juunit pikendatakse ka linna põhisuundadel ühistranspordiliinide tööaega. Bussiliinidele nr 1A, 18 , 40, 60 ja 67 ning trollibussiliinidele nr 3 ja 6 lisatakse täiendav väljumine kesklinnast öösel kell 01.00 ja 02.00. Liinide nr 1A, 18 ja 40 ööbussid väljuvad Postimaja kõrvalt Hobujaama peatusest. Liinid nr 60 ja 67 ning trollibussid oma tavapeatustest. Trammiliinid nr 1 ja 4 väljuvad Hobujaama peatusest Ülemiste ja Kadrioru suunal kell 00.35 ja 01.35 ning Kopli ja Tondi suunal kell 01.00 ja 02.00. Ühissõidukid peatuvad nõudmisel kõikides liinil olevates peatustes ja ühissõidukites kehtivad tavalised piletid ning kuukaardid.

Jüriöö pargis süüdatakse vabaduselõke homme, 23. juunil kell 14, kõne peavad Tallinna linnapea Edgar Savisaar, Kaitseliidu Tallinna maleva pealik Eduard Nikkari jt. Ühtlasi saadetakse sealt tuled teele Tallinna eri piirkondadesse, kus nendest õhtul süüdatakse jaanituled. Võidutuld jaanitule süütamiseks on sealt võimalik saada ka kõikidel linnakodanikel. Jüriöö pargist liigub tuli edasi Sõjaväekalmistule ja jõuab lõpuks Reaalkooli juurde.

Mustamäel tähistatakse võidupüha 23. juunil kell 14 Männi pargis. Esinevad Kaitseliidu ja tuletõrje orkestrid ning lähemalt saab tutvuda käsi- ja tulirelvadega, tehakse näomaalinguid jpm. Üritust juhib Kaitseliidu vanematekogu liige Tiit Kivikas.

Stroomi rannas toimuv traditsiooniline jaanipidu pakub mitmekesist meelelahutust igas eas pidulistele, Eesti Vabaõhumuuseumis süüdatakse aga jaanituli tavapäraselt uhke kultuuriprogrammi ja peoga ning jaanitulest ja -peost saab osa ka Aegna saarel.

Jaaniõhtu Eesti Vabaõhumuuseumis toimub homme, 23. juunil, kus peetakse kolm jaanipidu erineva programmiga. Jaanilaupäev teeb rännaku mööda Eesti kultuuri juubeliradu, kuna 2009. aasta on Eesti kultuuri jaoks suur juubeliaasta. 150 aastat on möödunud I üle-eestilisest üldlaulupeost ning 120 aastat on möödas August Pulsti sünnist, kes oli vabaõhumuuseumi idee edendaja ja ühingu eestvedaja. Külaväljakul toimub 1929. aasta Vabaõhumuuseumi rajamise toetuskontsert, Nätsituuliku juures toimub aga 1969. aasta 100. juubelilaulupeo tähistamine ning Kiigeplatsi rahvamuusika laval tähistatakse tänapäevast laulupidu. Haabersti linnaosa vanem Viktor Vassiljev ütleb avasõnad Kiigeplatsi rahvamuusika laval ja seal süüdatakse jaanituli kell 19.15. Kaasa saab elada humoorika muusikakollektiivi Pärnu Poisid lugudele ning tantsida oma 20. sünnipäeva tähistava Väikeste Lõõtspillide Ühingu pillilugude järgi.

Külaväljakul toimub kell 20 jaanitule süütamine ja õhtu jooksul tutvustatakse vanu pille ja pillilugusid, õpitakse tantse ja saadakse selgeks vanad pulmakombed. Külaväljakul elustub 1929. aasta kontsertõhtu, etendub August Pulsti humoorikas külajant Prillitohter. Nätsituuliku juures toimub 1969 aasta jaanilaupäev, kus tähistatakse Külvaja kolhoosis 100. juubelilaulupidu. Selleks kantakse ette selleks valmistatud laule. Esinevad klounid Piip ja Tuut, Nõmme naiskoor ja rahvamuusikakollektiiv Törts.

Jaanitulele väljuvad eribussid: Õismäe-Vabaõhumuuseum-Õismäe kell 18 ja 19. Õismäe tee lõpp-peatusest suunaga Vabaõhumuuseumi. Buss läbib Õismäe tee ringi, peatudes igas bussipeatuses. Kell 22, 23, 24 väljub buss Vabaõhumuuseumi peavärava juurest suunaga Õismäe tee lõpp-peatusesse. Bussid peatuvad kõigis marsruudil olevates peatustes.

Põhja-Tallinna suur jaanituli peetakse traditsiooniliselt Stroomi rannas kella 18-23, rahvale esineb Renxx. Lasteprogrammi viivad läbi jõuluvana, Limpa ja lõbus jaanitroll. Spordiüritustest on kavas rannaribajooks.

Aegna saarel algab jaanituli ja -pidu homme, 23. juuni õhtul kell kaheksa ja pakub mitmekesist lusti ning traditsioonilist meelelahutust kõigile. Kotijooks, saapaviskamine ning teised lõbusad rahvalikud külamängud toimuvad kogu õhtu vältel, parimaid ootavad ka erinevad autasud. MTÜ Jätkusuutlik Aegna korraldab Tallinna Kesklinna Valitsuse toetusel traditsioonilise avaliku jaanipeo saare sadama kaldaäärsel, kuhu on oodatud kõik huvilised nii saarelt kui ka mandrilt. Liinilaev Juku väljub 23. juunil Linnahalli sadamast tavapärase graafiku järgi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2009, 10:50
Otsi:

Ava täpsem otsing