Luman: maksumäära taastamine destabiliseeriks niigi pingelist olukorda

24. juuli 2009, 11:42

Eesti suuremad ettevõtlusorganisatsioonid
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Tööandjate Keskliit ei toeta üleskutseid
käibemaksumäära tagasipööramiseks või kahjunõuete esitamiseks, mida on kaasa
toonud 23. juulil avaldatud õiguskantsleri arvamus.

Arvestades tekkinud olukorda, kus enamik ettevõtjaid on käibemaksumäära tõusuga seoses juba muutnud maksuarvestust, raamatupidamisprogramme ja toodete hindu, ei pea Kaubanduskoda ja Tööandjate Keskliit enam mõistlikuks maksumäära tagasiulatuvalt muutma hakata. Käibemaksu koheselt uuesti muutma hakates tähendaks see ettevõtjatele täiendavaid kulutusi ning nõrgestaks vähenenud stabiilsust.

„Maksumäära taastamine ei aitaks juba jõustunud muudatusi ning nende mõjusid olematuks muuta, küll aga destabiliseeriks juba niigi pingelist olukorda ettevõtluses,“ sõnas koja juhatuse esimees Toomas Luman. Küll tuleb käibemaksu tõusu mõju eelarvele ja majandusele lähimal ajal kindlasti analüüsida ning seejärel ei ole enam sugugi võimatu, et tuleb tulla ka tagasi maksumäära alandamise juurde.

Õiguskantsler annab oma arvamuses tekkinud olukorrale küll hinnangu, kuid see ei lahenda ühtegi probleemi. Ettevõtlusorganisatsioonide hinnangul peaksid valitsus ja riigikogu õiguskantsleri märkusi väga tõsiselt võtma ning edaspidi õigusriigi põhimõtteid iga õigusakti vastuvõtmisel arvestama. „Kriisiaegsetes valitsuse ja riigikogu otsustes on kaalul Eesti majanduse stabiilsus ja usaldusväärsus. Seda peavad arvestama nii ajahätta jääv valitsus kui paraku ka ettevõtjad,“ sõnas Luman.

Tööandjate Keskliidu volikogu esimehe Enn Veskimägi hinnangul on lubamatu, et riigieelarve tasakaalustamiseks vajalikud otsused jäävad pidevalt hiljaks. „Valitsus ja riigikogu võinuks maksulaekumiste vähenemisele reageerida palju kiiremini, kuivõrd juba aasta alguses oli selge, et olukord majanduses halveneb jätkuvalt ega parane lähiaastail oluliselt,“ ütles Veskimägi.

Ettevõtlusorganisatsioonid ei toeta ootamatuid maksutõuse ja põhiseaduse põhimõtete eiramist, küll aga samme, mis aitavad tagada eurole üleminekut.

Kaubanduskoda ja Tööandjate Keskliit tunnustavad valitsuse jätkuvat soovi liituda eurotsooniga hiljemalt 2011. aasta alguses ja kutsuvad nii valitsust kui riigikogu üles jätkuvalt vähendama riigieelarve kulusid, et tagada eurole üleminekuks vajaliku avaliku sektori eelarve tasakaalu kriteeriumi täitmine 2009. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2009, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing