Maksumaksjate Liidu 7 ettepanekut riigikogule, kuidas käibemaksuseadust täiendada

27. juuli 2009, 21:01

Eesti Maksumaksjate Liit tegi täna
riigikogu rahandus-ja põhiseaduskomisjonile saadetud kirjas ettepaneku algatada
uus seaduseelnõu ja lisada käibemaksuseadusesse kiire maksutõustu negatiivsete
tagajärgede leevendamiseks üleminekusätted.

Liidu ettepanekud:

1. Sarnaselt tubakatoodete maksumärkidele tuleks anda ka muude toodete hinnasiltide, trükitud piletite, taksotšekkide jne kohta tähtaeg, mille jooksul on lubatud dokumentidel näidata tegelikust hinnast erinevaid hindu või ebaõiget käibemaksusummat (kui lõpphind on jäänud samaks).

2. Tuleks lisada õiguskantsleri ettepanekus viidatud Saksamaa käibemaksuseaduse §-le 29 sarnane säte, mis võimaldaks muuta enne käibemaksuseaduse muudatuste jõustumist sõlmitud lepingutes kokkulepitud hindu.

3. Tuleks lisada sätted, mis võimaldaksid enne 1. juulit toimunud riigihanke korras või abi¬programmide raames sõlmitud lepingute täitmisel kasutada jätkuvalt 18% maksumäära. Selliste hindade jaoks, mis määratakse või kooskõlastatakse pädeva riigi- või kohaliku omavalitsuse poolt (nt ühistransport, veevärk, prügivedu), tuleks lubada vana käibemaksumäära rakendamist kuni uue hinna määramise või kooskõlastamiseni või nõutava uuest hinnast ette teatamise aja möödumiseni.

4. Kauba impordi ja ühendusesisese soetamise korral tuleks lubada 18% määra rakendamist juhul, kui ostutehing oli siduvalt kokku lepitud või kauba eest oli ettemaksena tasutud enne 1. juulit.

5. Vastavalt käibemaksuseaduse §-le 44 kassapõhist käibemaksuarvestust kasutavale füüsilisest isikust ettevõtjale tuleks lubada maksta käibemaksu 18% määras nendelt arvetelt, mis väljastati enne 1. juulit, aga mis laekusid pärast 1. juulit.

6. Käibemaksuseaduse § 11 tuleks täiendada sättega, mis täpsustaksid kohtutäituri tasu käibe toimumise aja määramist.

7. Käibemaksuseadusesesse või riigivastutuse seadusesse tuleks lisada erisäte kahju hüvitamise kohta nendele ettevõtjatele, kes kandsid tavapärasest olulisemalt suuremaid kulusid tingituna käibemaksumäära tõstmisest väga lühikese etteteatamisajaga.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2009, 21:01
Otsi:

Ava täpsem otsing