Godmanis: Läti on nüüd katselabor

06. august 2009, 13:53

Kui Läti ei lähe sellise ebatavalise kulude
kärpimise juures kiiresti pankrotti ja suudab lati kursi säilitada, juhtub
midagi sellist esmakordselt maailma ajaloos, ütles Läti ekspeaminister Ivars
Godmanis ajalehele Neatkariga.

"Euroopas ja maailmas käib kriisi ületamine riigivõla ebaloomuliku suurendamisega. Erinevatel riikidel kasvavad võlad kaks korda. Euroopa pankade päästmiseks kulutati üle 300 miljardi. Selles plaanis on Läti hoopis teises leeris, kuna meile ei anna keegi raha sellistel tingimustel.

"Suures ja stabiilses leeris jääb Maastrichti kriteeriumite täitmine paberile: eelarve defitsiit on 10-12%. Lätit aga jälgitakse nagu katselaborit. Miks meiega nii pikalt räägitakse ja koostööd tehakse? Lihtsalt ei suudeta mõista, kas eksperiment laabub või mitte. Kui katse õnnestub, sellise laenu ja kiire kulude kärpimisega, valuutakurss säilib, latid vahetatakse euro vastu... juhtub see esmakordselt ajaloos," rääkis Godmanis.

Ekspeaministri hinnangul pole Läti praegusel valitsusel võimalik rahvusvaheliste laenuandjate tingimustega mitte nõustuda, kuna keegi teine ei annaks laenu.

"Kui meile lõpetatakse laenuandmine, kukub siin kõik kokku. Varem või hiljem tuleb hakata elama vastavalt oma sissetulekutele. See tähendab, et küsimus on ainult tempos, millega sellele tasemele jõutakse," lisas Godmanis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2009, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing