Liibanoni poliit-Madoff pani hakkama miljard dollarit

18. september 2009, 21:44

Lähis-Ida väikeriigi Liibanoni
püramiidskeemi meister viis oma petukampaania läbi suures osas tänu oma kohaliku
sõjalis-poliitilise rühmitusega Hezbollah seostatud mainele, mis paneb
kannatanuid praegugi kartma asjast oma nime all kõnelda.

Erinevatel hinnangutel on investeerijate kogukahjud 40-50 protsenti tootlust tõotanud üritusest vähemalt 700 miljonit kuni üle miljardi dollari, kirjutas New York Times.

“See on katastroof, tsunami,” rääkis eluaegsed säästud kaotanud keskealine poodnik Toura linnast. “Mõned talumehed pantisid sularaha hankimiseks oma põllud. Teised müüsid maha vanematelt päritud maa. Õpetajad panid mängu kõik oma säästud. Vanainimesed kaotasid kõik, mis neil oli.” Mehe sõnul kaotas suurema osa oma eluajal kogutud säästudest nende väikelinnas 500 perekonda.
Investeeringutega toimetas mees nimega Salah Ezzedine (49), kes nüüdseks on vangistatud ja kellele eelmisel laupäeval esitati koos mitme kaasosalisega süüdistused pettuses ja riisumises.

Kohalike pankurite sõnul on see riigi ajaloo suurim taoline pettus ja ajalehed on mehe ristinud Liibanoni Bernie Madoffiks.
Liibanon on piisavalt väike maa, et sellise ulatusega pettus laialt vastu kõmaks – pindala 10 452 km2, elanikke 4,2 miljonit, SKT elaniku kohta 13 373 dollarit (IMFi hinnang 2009).

Rohkem kui dollarinumbrid on tähelepanu tõmmanud Ezzedine lähedased sidemed šiiitide liikumisega Hezbollah. Mõjuvõimas ja nii poliitilist kui sõjalist tiiba omav Hezbollah on esindatud ka riigi valitsuses ja omab šiiamuslimite laia toetust. Just pealinnas Beirutis ja riigi lõunaosas elavad šiiidid moodustasid valdava enamuse investoritest. Nende sõnul olid parteilised sidemed põhjuseks, miks nad usaldasid raskelt teenitud säästud mehele, kes pakkus 40-50 protsendi suurust kasumit, kuid ei näidanud kunagi investeeringute kohta dokumente. “Me saime garantii, mis on tugevam ükskõik millise panga omast,” sõnas üks anonüümsuse tingimusel kõnelenud investor. Küsimusele, kas ta mõtleb selle all Hezbollah`it, keeldus ta vastamast.

Hezbollah’ peasekretär Hassan Nasrallah eitas oma kõnes eelmisel nädalal partei igasugust seost Ezzedine`ga. Ent mõned päevad hiljem ramadaanilõunal liikumise toetajatega, kus ta osales videoühenduse vahendusel, võttis ta omaks, et parteid võib pidada vastutavaks, ning lubas luua “kriisivõrgustiku” iga investori kaotuse kindlakstegemiseks. Raha kaotas ka mitu parteifunktsionääri, kellest vähemalt üks on esitanud Ezzedine` vastu hagi. On koguni kõlanud hääli, et Hezbollah peaks investeerinute kaotused kompenseerima. Partei on öelnud ei ja see on arusaadav 2006. aastal Iisraeliga peetud kuuajalise sõja valguses, mille purustuste ülesehitamine nõuab siiani suurt rahalist pingutust.

Salah Ezzedine jääb siiani üsna müstiliseks kujuks. Varem on ta tuntud usuliste teoste kirjastuse omanikuna, 2007. aastal asutas ta rahandusettevõtte, araabia väljaanded nimetavad teda mainekaks finantsistiks. Ta on üldteada kui sügavalt uskliku heategevusega tegelejana, kes on näiteks mõnele külale mošee ehituse kinni maksnud. Inimesena on tal suur anne võita teiste inimeste sõprust.

Kuhu raha sai, pole anonüümsust nõudnud uurimisega seotud ametniku sõnul senini selge. Väidetavalt investeeriti see metallidesse, naftasse ja muudesse toorainetesse Lähis-Idas ja Aafrikas. “Kuld, teras, raud,” ütles korduvalt külaelanike väiksematest panustest kogunenud 100 000 kuni 500 000 dollarilisi rahapakke Ezzedine` assistentide kätte vahendanud mees, kes oma sõnul rahapakkide eest alati vastava tšeki vastu sai. Kui ta loetles kolme raha kaotanud investori juuresolekul projektide nimesid – tsirkoonid, titaan, Aafrika nafta – , kukkusid nood nõrkemiseni naerma, nii et pisar silmas. “Tegelikult on see meie jaoks tõeliselt raske. Ees on pereprobleemid, sotsiaalsed probleemid. Vennad, kes laenasid nõbudelt raha ja kaotasid selle. Mina panin maja panti,” rääkis üks naerjatest tõsinedes.

Kuigi skandaal ei kõiguta ilmselt Liibanoni majandust laiemalt, tekitab see tõsiseid probleeme šiiidi kogukonnas, kus mõned suuremad kinnisvaraomanikud ja ärimehed langesid oma tänaseks hävinud investeeringuid tehes võlgadesse.

Imelikul kombel kaitseb mingi hulk investoreid endiselt Ezzedine`i. Lojaalsus Hezbollah` liikumisele, mis võis katastroofi sünnile kaasa aidata, hoiab inimesi ilmselt tagasi ka kaebamast. Ezzedine` koduküla Mahroubi elanikud kirjeldavad teda meeldiva ja helde mehena, kes mõned aastad tagasi lasi seal ehitada ilusa uue mošee. Sealne 54-aastane taksojuht kiitis, et on investeeritud 10 000 dollarilt teeninud juba 8000 dollarit kasumit. Küsimusele, kas ta on ka põhiosa tagasi saanud, vastas ta ilmses segaduses olevana välja nähes ei. “Kõik see juhtus Ühendriikide ja Iisraeli süül,” lisas mees siinkandi inimestel lihtsalt üle huulte tuleva fraasi, “kui nad avastasid, et Ezzedine` on lähedane Hezbollah`le, siis nad hävitasid ta.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2009, 19:08
Otsi:

Ava täpsem otsing