Riik tahab monopolid liistule tõmmata

Anne Oja 13. oktoober 2009, 00:00

"Monopolide ohjeldamise seadus on kahtlemata väga vajalik ja meie hinnangul ka teostatav. Konkurentsiametis on olemas selleks vajalik oskusteave ning suured kogemused," kommenteeris Kasepalu eile riigikogule esitatud seaduseelnõu.

"Planeeritav seadusemuudatus tagab ettevõtjate ühesuguse kohtlemise ühtse metoodika rakendamisega, mis omakorda toob kaasa õiglasemad hinnad tarbijale," lisas ta.

"Meie jaoks tähendab see kindlasti suuremat töökoormust, kuna reguleeritavate ettevõtjate arv suureneb märkimisväärselt," ütles Kasepalu samas.

Konkurentsiameti andmetel lisanduks kontrolli 150 soojusetootjat ja umbkaudu 55 vee-ettevõtjat.

Tallinna Vesi teatas vastuseks kommentaaripalvele eile, et hea meelega jätaks nad nii värske asja kui samal päeval esitatud seaduseelnõu kommenteerimata.

Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik ütles, et Eesti Energiat see seaduseelnõu otseselt ei puuduta, sest elektrienergia hind on konkurentsiameti järelevalve all juba aastaid. "Põhimõtteliselt peaks olema võimalik rakendada elektri hinna regulatsiooni põhimõtteid ka teiste monopoolsete teenuste hindade järelevalves," lisas ta.

Eesti Omanike Keskliidu juht Taavi Madiberk ütles, et nemad on eelnõu põhiprintsiipidega nõus. "Võib öelda, et tegu on seadusemuudatusega, mille omanike keskliit esitas riigikogu majanduskomisjonile juba kevadel," rääkis Madiberk. "Nende muudatuste ellurakendamine võib tuua ka reaalseid tulemusi, näiteks langeks Tallinna vee hind 25%. Pole normaalne, et siin teenib veefirma kolm korda kõrgemat kasumimarginaali kui Euroopas keskmiselt."

Madiberk lisas, et kaugkütte hinnale oleks samuti vaja suuremat kontrolli. "Meie pakutud pakett sisaldab peale kaugkütte ja vee ka maagaasi hinna reguleerimist. Laiem ja mõnevõrra keerukam temaatika on elektrienergiaga. Loodame aga uue aasta alguses tulla välja ettepanekutega elektrituru reguleerimiseks ja võimalikuks hinna alandamiseks kodutarbijale," märkis ta.

Madiberki sõnul on oluline, et seadusemuudatus ei jääks üksnes retoorikaks, vaid leiaks parteide konsensusliku toetuse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing