Standardi mööbel on välja kihutanud Aafrikasse

15. oktoober 2009, 11:36

Viis aastat tagasi AS Standardi Indoor
Groupilt ja BIFilt välja ostnud Standardi suuromaniku Enn Veskimägi sõnul
on tänaseks nende tooted kasutusel ka Hollandi hotelliketi kaudu
Aafrika mandril. Ometi iseloomustab ettevõtja Läti turul toimuvat sõnaga
"täpe".

Järgneb intervjuu Standardi suuromaniku, tööandjate keskliidu volikogu esimehe Enn Veskimägiga:

Kuidas tagant järele vaadates enamusosaluse ostu kommenteerite?

Polnud eriti valikut, võis kas osta või jätta asi ilma hooleks. Kuna olime restruktureerimisprotsessi lõpule viinud ja tootearendusse tugevalt panustanud, leidsime, et suudame ka välisturgudele jõuda. Ka tehnoloogiliselt olime vägagi konkurentsivõimelised.

Millal või milliste tingimuste olemasolul on hea aeg ettevõte välisinvestoritelt välja osta?

Kui on olemas väljavaated ja plaanid arenguks ja hind on sobiv, siis tuleb osta!

Kuidas Standardil need viis aastat möödunud on?

Kuni käesoleva aastani keskmiselt edukalt, võideldes ja kindlustades positsioone Euroopa hotellimööbli tegijana eksporditurgudel. Standard on täna Eesti vanim mööblitööstuse ettevõte (anno 1944) ja suutnud ajaga kaasas käia. Täna olema tugevad büroo-projektmööbli s-h hotellid ja vähesel määral ka pehmemööbli sektoris.

Millised on Standardi plaanid edaspidiseks? Kus olete viie aasta pärast?

Respekteeritud hotellimööbli tegija. Võibolla kümne tuntuma tegija hulgas Euroopas?

Kas sihil on ka uued turud? Kus?

Uued turud võivad olla mis iganes kultuurses riigis, kus ehitatakse või renoveeritakse hotelle. Lähemal jäävad logistikakulud väiksemaks ja seega teenistus paremaks. Sihikul on Lähis-Ida ja Venemaa. Hotellikettide äri on piirideta bisness. Tänaseks oleme jõudnud ka Aafrikasse läbi Hollandi hotelliketi.

Hiljuti kuulsin ühel konverentsil ettekannet, kus rõhutati, et Eesti ekspordi tulevik on kaugturgudel ja Läänemere keskusest tuleb lahti murda. Mida teie arvate, kus või millistel turgudel on Eesti ekspordi tulevik?

Eesti ekspordi tulevik ei saa olla ainult Soome – Rootsi. Need on lähiturud. Kindlasti tuleb vaadata kaugemale ja peab hajutama riske.

Euroopas peaks kõigile ettevõtetele ruumi jätkuma, on ainult üks küsimus: Kuidas sinna jõuda? Reeglina on see pikk ja järjekindel protsess.

Kuidas Standard on majanduskriisis muutunud, milliseid muutusi läbi teinud?

Kõike oleme teinud, koondanud, palku vähendanud ja osalist tööaega kasutanud, et agoonias kontorimööbli turu tagasilööke tasandada ning oleme pingutanud ja pingutame jätkuvalt, et projektimööbli turult rohkem koostööpartnereid ja lepinguid leida. Turulangusele reageerisime õigeaegselt.

Kuidas Standardil Läti turul läheb?

Standard on Läti turul kümme aastat tegutsenud ja täna on müük jõudnud algusaastate tasemele. Praeguse turu õigustatud silt on "täpe".

Mida soovitaksite noorele ettevõtjale, kuidas läbi lüüa ja kuidas püsima jääda?

Meil on moes kaks sõna: teadmispõhine majandus ja eksport. Samas puudub enamusel ettekujutus mida tähendab teadmispõhine majandus ja kust tekib eksport.

Ega jutuga eksporti käima ei lükka. Täna puudub isegi riigipoolne partner, kellega neid probleeme arutada. Eksport saab alguse tootearendusest, tehnoloogiast, tootmisest, välisturgude leidmisest, konkurentsivõimelisest hinnast jne. Siis aga tuleb uudis järjekordsest maksutõusust või muust kulusid tõstvast otsusest. Nii, et kui mõttes mõlgub tootmisega tegelemine, siis tuleb otsida tootjasõbralikum maa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2009, 17:07
Otsi:

Ava täpsem otsing