Tarkvaramüüjad surusid raamatupidajad nurka

Väinu Rozental 23. oktoober 2009, 00:00

Edasimüüjad saatsid mullu septembris klientidele kirja, et oktoobrist 2009 ei väljastata enam HansaWorldi 4.3 ja vanemate versioonide andmebaasivõtmeid ning majandustarkvara kasutamiseks tuleb soetada uus versioon. Kirjas viidati võlaõigusseaduse paragrahvile 374, mille järgi võib litsentsilepingu üles öelda, teatades sellest ette üks aasta.

ASi Topauto Tartu juhataja Andri Laantee näitas 2003. aastast pärit arvet, millega nad ühelt HansaWorldi toodete edasimüüjalt ostsid ligi 36 000 krooni eest raamatupidamisprogrammi HansaRaama. Arve all oli märge, et programmi kasutusõigus kuulub pärast tasumist ostjale ehk tegu pole litsentsilepinguga.

Laantee kinnitusel on ettevõtte raamatupidamisprogramm teisipäeva hommikust lukus. "Oleme sunnitud kasutama Excelit ja ka pastapliiatsid on välja otsitud," laiutas Laantee käsi. "Ja ma ei tea, kui kaua me peame kiviajas töötama," lisas ta.

Programmi edasimüüja Excellent Business Solutions Eesti ASi juhi Janno Oja ütlusel on klient tarkvara kasutuselevõtuga aktsepteerinud litsentsilepingu tingimusi ja sellest tulenevalt on klient ka litsentsisaaja. "Litsentsileping on kõikidel klientidel programmiga kaasas," lisas ta.

Oja rõhutas, et kõik tarkvara kasutajad peavad omama litsentsi ehk kasutusõigust. "Kasutaja puhul eeldatakse tema aktiivsust ja initsiatiivi kasutustingimuste väljaselgitamisel. Ehk kasutaja peaks alati mõtlema, kas ja mis tingimustel on tal õigus teost/tarkvara kasutada," rääkis ta.

Oja kinnitusel on enamikul klientidest kehtiv arendusleping või on neil kasutusel uuem programmiversioon. "Andmebaasivõtmete mitte pikendamine puudutab ainult 4.3 versioone, mille müük lõpetati 2005. aastal," lisas Oja.

Laantee sõnul vahetavad nad ilmselt HansaRaama mõne muu raamatupidamisprogrammi vastu.

Küsimusele, kas ühelt programmilt teisele üleminek aasta sees keeruliseks ei kujune, vastas ta, et mittetöötava programmiga pole samuti väga palju lihtsam.

HansaRaama uue versiooni ja arendus- ning hoolduslepingu sõlmimise eest pole Laantee nõus maksma. "Oleme ostnud juurde mooduleid umbes 50 000 krooni eest ja me oleme konkreetselt meie jaoks kohandatud programmiga igati rahul," märkis Laantee. "Me tahame töötada edasi sellega, mis me juba ostnud oleme. Nüüd on see aga ära kadunud ja ma pean uue ostma," rääkis ta ning võrdles olukorda väljapressimisega.

Kuna üks suuremaid HansaWorldi toodete edasimüüjaid HW HansaRaama OÜ võib olla Eesti turul monopoolses seisus, on konkurentsiamet algatanud ettevõtte suhtes menetluse, ent täpsemalt teemat ei kommenteerinud.

Elva rehvitöökoja OÜ Kummix juht ja üks omanikke Raul Kevvai ütles, et kui 1. oktoobril nende raamatupidamisprogramm lukku pandi, pidid nad võtma 4600 krooni eest uue versiooni aastaks rendile.

"Nad küsisid algul lausa 12 000 krooni ehk sama palju, kui ma omal ajal programmi eest välja käisin, ja vahepeal olen lisaks täiendusi ostnud," rääkis ta. "Uue versiooni sundsoetamine käib meie tasku pihta," lisas Kevvai. Eelmise versiooniga oli ta enam kui rahul.

HansaWorldi majandustarkvara edasimüüjad on võtnud jäiga positsiooni, et neil polegi vaja kliente, kes piisavalt raha sisse ei too, ütles Tartu IT-firma OÜ Neuron Systems juht Gunnar Raadi.

Mõni aeg tagasi vahendas ka Raadi firma HansaWorldi majandustarkvara, kuid lõpetas selle, sest peab uue versiooni sundostu ebaeetiliseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing