Silvia Viidik • 27. oktoober 2009 kell 21:00

Prints trügib troonile

Juba mõnda aega on üpris selge, et maailm liigub aina enam sülearvutitest nutitelefonidesse, kus kõik on sama lihtsasti kättesaadav ja ligipääsetav - ainult et mahub ka taskusse.

Ja selle turu eest võitlevad mobiilitootjad vist küll viimse verepiisani. Turuliider Nokia või trendiliider Apple - kes jääb peale?

Apple'i pisike tark telefon toob iga uue mudeli poodidesse jõudmisega kaasa kilomeetritepikkused trendiinimeste kannatlikud järjekorrad. Samas pole maailma juhtiva tootja Nokia uute telefonide lettidele ilmumused ammu sellist furoori tekitanud.

Kuningas pole siiski veel troonilt tõugatud. Põhjamaalasele kuulub uuringfirma Gartneri andmetel nutimaailmast veel endiselt tugev turuliidri koht suvise 45protsendilise seisu järgi, samas kui iPhone jääb sellest pea 32 protsendipunktiga maha. Aasta varasemate tulemustega võrreldes räägivad numbrite liikumised siiski Nokia kahjuks ja Apple'i kasuks.

Lisaks varjutab Soome kuulsaima ettevõtte läikivat rüüd ka kolmandas kvartalis saadud enam kui poole miljardi euro suurune kahjum, samas kui USA tehnotrendiettevõte rõõmustas aktsionäre 1,67miljardilise kasumiga.

Muidugi telefonide müügil Nokiale vastu saamiseks on vaja palju enamat. Puutetundlike telefonide konkurentsis võitis küll iPhone 7,4 miljoni uue omanikuni jõudmisega Nokia 5,7 miljoni kõrval, kuid kui kokku panna kogu põhjamaalase nutikate telefonide spekter, tuleb nende müügiks viimasel kolmel kuul siiski 16,4 miljonit ühikut. Ka geograafiline haardeulatus räägib meie naabri kasuks - 150 riigis leviv Nokia lööb julgelt vaid 80 riiki jõudnud Apple'i. Kuidas panna müügivõimalused tulemustesse? Kõigepealt vahetada välja juhtkonna liikmeid, värske veri mõjub alati hästi. Nii otsustaski Nokia pärast kvartalikahjumi teatamist asendada senine finantsjuht Rick Simson varasema müügijuhi Timo Ihamuotila vastu ning temale on pandud üsna kõrged ootused.

Esimesed viljad on Ihamuotilal juba ette väidata, seda küll veel müügijuhi kohustest tulenevalt. Nimelt on USA turg, mida Nokia enda jaoks veidi arusaamatuks peab, vaikselt ka selle mobiilitootja suhtes leebemaks muutumas. Ettevõte suutis veenda USA suurimat telefoniteenuste pakkujat AT&Td ka Nokia kallimad (see peaks tähendama, et ka võimsamad) nutitelefonid enda hõlma alla võtma ning peatselt seisavad nad vitriinidel kõrvuti iPhone'i mudelitega. "Me pole lihtsalt seni olnud USA suhtes piisavalt reageerimisaltid. Kui tuleme välja uute USA-spetsiifiliste toodetega, on sealne turg juba ära liikunud. Turg ongi kõige kiiremini muutunud just USAs," tunnistas Ihamuotila septembris antud intervjuus. Ja parandades suhteid teenusepakkujatega püüab Nokia nüüd muret vähendada.

Uus leping on sõlmitud ka minisülearvuti Booklet 3G müümiseks Best Buy kauplustes, samuti AT&T kaudu, ning telefoni Nokia 7705 Twist müügiks Verizon Communicationsiga.

USA teenusepakkujad erinevad Euroopa omadest üsna palju. Nad tahavad lisada enda funktsioone ja muuta telefoni opereerivat sisu pisut enda näo järgi. Nokia, kes sellest varem midagi kuulda ei tahtnud, on Ihamuotila eestvedamisel võtnud aktiivsema rolli suhete arendamisel ning mainitud lepingudki on suuresti tema arvele kirjutatud.

Societe Generale'i analüütik Any Perkins kiitis Apple'it: "Apple on Nokiale erakordselt tõsine oht just iPhone'i oivalisuse tõttu, mis on tõesti suutnud haarata inimeste kujutlusvõimet."

Kas Nokia suudab midagi kunagi vastu panna? Pole kindel. Aga oma kauaoodatud uue nutitelefoni N900 (mis vähemalt osaliselt kogu kujutluspildi haarama pidi) väljalaske lükkas ta sellegipoolest vähemalt kuu aega edasi. iPhone'i "killerit" sellest ilmselt küll ei tule, aga põnevaks kaaslaseks Nokia austajale saab ta kindlasti.

Nokia kaebas eelmisel nädalal Apple'i kohtusse ning süüdistab teda patendivarguses. Kõnealuste patentide alla kuuluvad juhtmevaba andmevahetus, kõnekodeering, turve ja krüptimine. Nokia väidab, et iPhone on neid patenditasusid maksmata kasutades ratsutanud lihtsalt Nokia innovatsiooniratsul. Põhjuseid, miks asi alles nüüd välja tuli, kuigi iPhone on rakendusi kasutanud juba oma loomisest aastal 2007, on välja pakutud mitu. Kõigepealt levib kahtlus, et omavahelised vaidlused ongi juba kaks aastat kestnud ning nende läbikukkumine viis asja kohtusaali. Aga arvatakse ka, et Nokia püüab saada kohtulahendiga patentide n-ö ristkasutust, mis annaks talle ligipääsu Apple'i loodud nutirakendustele. Apple plaanib kuuldavasti vastulööki, sihtides Nokia interneti muusikapoe sarnasust Apple'i iTunesi poega.

Hetkel kuum