Advokaat: mida teeksite, kui leiaksite kontolt 180 mln krooni?

Anne Oja 24. november 2009, 20:42

"Loomulikult tunnete huvi, mille eest on teile selline summa üle kantud," ütles pangakontolt ootamatult suure rahaülekande leidnud AS Latvijas Naftas Tranzits esindaja advokaadibüroo LEXTAL vandeadvokaat Ain Kalme.

Järgneb advokaat Ain Kalme kommentaar kohtuotsusele, mis käskis Gildil adekvaatseid selgitusi anda.

Maakeeli võiks kommenteerida toimunut järgmiselt. Teie firma kontole laekub 180 miljonit krooni kummalise selgitusega. Loomulikult tunnete huvi, mille eest on teile selline summa üle kantud. Ülekande teinud lugupeetud investeerimisühing aga vaikib. Lisaks avastate, et teie firma väärtpaberikontolt on kadunud suur hulk börsil kaubeldava äriühingu aktsiaid väärtuses üle 250 miljoni krooni. Küsite veelkord, kuid tulemusteta. Siis pöördute kohtusse, mille peale saate lugupeetud investeerimisühingult lakoonilise kirja, kus teatatakse, et tegelikult kanti see summa üle hoopis teile tundmatu Briti Neitsisaarte ühingu ja teie vahel sõlmitud lepingu täitmiseks. Samal ajal on kummalisel kombel sama Briti Neitsisaarte ühing saanud juba nimetatud börsifirma aktsionäriks ning omab täpselt sama palju aktsiaid, kui teie kontolt kadunud on. Teie Briti Neitsisaarte ühinguga lepingut sõlminud ei ole.

Vaidluse algus ulatub 2006. aastasse, kui GILD kandis ASile Latvijas Naftas Tranzits üle 15 miljonit USA dollarit ning viitas makse selgitusena samal aastal sõlmitud varahalduslepingule. Latvijas Naftas Tranzits on Läti börsiettevõtte AS Ventspils Nafta suuraktsionär. Mõni aeg pärast nimetatud makse tegemist avastas Latvijas Naftas Tranzitsi juhtkond, et ühingule kuuluvad 4 200 000 Ventspils Nafta aktsiat on üllatuslikult omanikku vahetanud ning aktsiaraamatusse on sisse kantud tundmatu offshore-firma.

Aktsiate kadumisega seostati GILDi tehtud 15 miljoni dollarist makset. AS Latvijas Naftas Tranzits järelepärimistele makse sisu kohta GILD ei vastanud. Pärast kohtumenetluse algatamist teatas GILD üllatuslikult, et tegi 15 miljoni dollarilise makse hoopis ülalmainitud tundmatu offshore-firma nimel ning AS Latvijas Naftas Tranzits ja offshore-firma vahelise lepingu täitmiseks. Mistahes muid selgitusi on GILD järjekindlalt keeldunud andmast.

15 miljoni dollarilise makse aluseks olnud dokumentidega tutvumist olime sunnitud kohtu kaudu nõudma. Nüüd, kaks ja pool aastat pärast kohtumenetluse algust on asi jõudnud esimese kohtuotsuseni, millega Harju maakohus rahuldas AS Latvijas Naftas Tranzits nõude täies ulatuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2009, 20:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing