Tooli protsess võib alata alles 2012. aastal

Silvia Kruusmaa 24. november 2009, 17:00

Harju maakohus prognoosib ärimees Toomas Tooli ja SEB Panga endise maakleri Karoly Kirbery väärtpaberituru mõjutamise kriminaalasja arutamise aastale 2012.

Tooli (45) ja Kirbery (30) kriminaalasja kohtunik on Valeri Lõõnik, kel on praegu algusjärgus maadevahetuse süüasja arutamine ning pärast selles tehtavat kohtuotsust ootavad oma järge veel seitse  üldmenetluses olevat kriminaalasja. Ka teiste maakohtunike töökoormus on sarnane, mistõttu kohtuniku vahetus asja arutuselevõtmist ei kiirendaks, kirjutasid ERR Uudised.

Kriminaalmenetluse seadustik sätestab kohtuliku arutamise katkematuse ja viivitamatuse ning märgib, et kohus arutab kohtuasja ühtse tervikuna ja tagab võimalikult kiire lahendini jõudmise. Samuti sätestab seadus, et kohus ei või enne üldmenetluses olevas kohtuasjas otsuse tegemist võtta arutlusele teist üldmenetluse kohtuasja.

Põhja Ringkonnaprokuratuur saatis eelmisel nädalal üldmenetluse korras kohtusse kriminaalasja, milles süüdistatakse Toomas Tooli ja SEB endist maaklerit väärtpaberituruga manipuleerimises.

Prokuratuur alustas antud asjas kriminaalmenetlust 2009. aasta veebruaris Finantsinspektsiooni kuriteoteate alusel. Eeluurimise viis läbi Põhja Politseiprefektuuri majanduskuritegude talitus.

Toomas Tooli süüdistatakse selles, et olles oma abikaasa volitatud esindaja, andis ta ajavahemikul 14.-21.07.2008. a AS SEB Pank maaklerile Karoly Kirberile telefoni teel tehingukorraldused müüa oma abikaasaga seotud  AS SEB Panga esindajakontol olevad aktsiad suurtes kogustes ajas järjest madalama hinnaga. Sellise tegevuse eesmärgiks oli viia AS Arco Vara aktsia turuhind allapoole 0,56 EUR hinnataset, mis andis Toolile võimaluse mõjutada teisi AS Arco Vara suuraktsionäre otsuste tegemisel.

Kirjeldatud viisil pandi müüki ligikaudu 500 000 aktsiat, mille tagajärjeks oli kunstliku hinnapiiri tekkimine ning negatiivne surve aktsia hinnale. Sellise kavatsetud mõjutamise tulemusel viidi börsil kauplejad eksitusse AS Arco Vara aktsia tegeliku turuväärtuse osas ning aktsia hind langes 22.07.2008 börsipäeva lõpul 0,55 EUR piirini.

Põhja ringkonnaprokurör Maria Sutti sõnul on turumanipulatsiooni puhul tegemist raskesti tõendatava peitkuriteoga ja prokuratuuril on hea meel, et käesolevas asjas on politsei ja finantsinspektsiooni kaasabil kogutud piisavalt tõendeid, mis võimaldavad kriminaalasja kohtusse saata. "Kuna meil selle paragrahvi alusel varasem menetluskogemus puudub ja tegemist on väga spetsiifilise valdkonnaga, saab kohtumenetlus olema kindlasti keeruline ja vaidlusrohke," märkis Sutt.

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler toonitas, et nende selge prioriteet on juurida välja igasugune kuritegelik alge finantsvahendajates. “Olukorrad, kus börsimaakler aitab turgu manipuleerida või finantsanalüütik kuritarvitab siseteavet, ei ole mitte mingil moel aktsepteeritavad. Panen kõigile finantsvahendajatele südamele, et teil on oma töös kohustus finantssektori kuritegelikel eesmärkidel ärakasutamist tõkestada."

Põhja prefektuuri majanduskuritegude talituse juht vanemkomissar Rain Kuus kinnitas, et kaasaegse majanduspolitsei oluline ülesanne on tagada, et väärtpaberiturg toimiks ausalt ning põhineks investorite võrdsel kohtlemisel. "Meie poolt tänaseks lõpuleviidud menetlused väärtpaberiringlusega seotud kuritegevuses  näitavad, et probleem on olemas." Kuus lisas, et kindlasti pööravad politsei ja prokuratuur sellele tõsisele majandusalase kuritegevuse valdkonnale teravdatud tähelepanu ka edaspidi.

Toomas Toolile ja Karoly Kirberile esitati süüdistus karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb turumanipulatsiooni. Kohtus süüdimõistmisel võib sellise kuriteo eest karistada rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Äripäev on kirjutanud, et Arco Vara aktsiatega on toimunud kohati huvitavaid ja kõrvalseisja jaoks raskesti seletatavaid tehinguid. Eelmisel aastal Arco Vara suuraktsionäriks tõusnud salapärasel ärimehel Toomas Toolil õnnestus üllatavalt hästi tabada esimene Arco Vara aktsiate ost. Temast sai börsivälise tehinguga kinnisvarafirma viie miljoni väärtpaberi ehk 5,25% aktsiate omanik eelmise aasta 4. juulil.

Viis päeva hiljem andis Arco Vara investoritele teada, et käivitab Arco Vara aktsiate tagasiostuprogrammi. Samm, mida börsifirmad kasutavad oma aktsiahinna toetamiseks ning mille korraldamise ülesanne oli SEB-l. Aktsia reageeris lühiajalise hinnatõusuga.

Tagasiostuprogrammi alguseks oli Tooli osalus tõusnud ettevõttes juba 11 protsendini. Senini on Arco Vara iseloomustanud Toomas Tooli kui finantsinvestorit, kes ettevõttega ei suhtle. SEB kliendikonto taga käis aga eelmise aasta suvel ja sügisel äge Arco Vara aktsiate keerutamine, mille käigus Tooli osalus kord suurenes ja siis jälle vähenes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2009, 18:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing