Hannes Sarv • 13. detsember 2009 kell 21:00

Rallimeeste jultunud manöövrid ärimaailmas

Oktoobris 2008 tellivad hulgikaubandusega tegelenud Arktik OÜ omanikud Kallaste ja Meriloo Läti piimatootjalt Smiltenes Piens juustu. Kauba kogumaksumus ulatub 2,2 miljoni kroonini. Varem on Arktik väikestes kogustes kaupa ostnud ja arved tasunud. Seetõttu ei oska lätlased midagi kahtlustada.

Esimese maksetähtaja saabudes helistab Smiltenesse Kallaste ja ütleb, et rahvusvaheliste maksete tegemine võtab veidi aega. Lätlased saadavad teele järgmised juustukoormad. Raha jääb viibima.

"Algusest alates planeeritud pettust näitab lisaks valedele rahvusvaheliste maksete tegemise viibimise kohta see, et tellimusel esitatud KülmTarne OÜ (siis veel Arktik OÜ) kontaktandmed on valed," teeb ettevõtte pankrotihaldur Andres Tootsman võlausaldajatele esitatud arvamuses järelduse.

Smiltene piimatehase juht Gita Murniece on nõutu. "Mõtlesime, et nii tehakse võib-olla Venemaal," ütleb ta ja lisab, et see oli neile suur löök.

Kaubatellimust Smiltenest kirjeldab haldur Tootsman kui vaid üht episoodi maksevõimetuse tekkimise põhjuste pikas jadas. Tema kokkuvõte pankroti põhjustest on esitatud kuuel leheküljel. Pilt, mis seda lugedes tekib, ei jäta palju tõlgendamisruumi - Merilooga seotud teised ettevõtted tegid edukalt töötanud ja rahvastikuministri büroo ning Äripäeva koostöös multikultuursuse eest tiitliga pärjatud Arktikus suure hooga puhta töö.

Näiteks müüs ettevõte omaniku ja juhatuse liikme Merilooga seotud osaühingule kinnistu. Raha selle tehingu eest Arktikusse ei laekunud. Samuti sõlmis Arktik mitu laenulepingut, millega suunas raha teistesse Meriloo ettevõtetesse, kokku üle 8 miljoni krooni. Arktiku esindajana kirjutas lepingutele alla teine juhatuse liige ja omanik Kallaste.

Arktik sai 2008. aasta detsembris uue omaniku - ettevõttes logistika alal töötanud Elvis Kadaja. Ta vastab e-kirja teel, et soovis omaniku staatuses ellu viia oma äriplaane. "Pärast aastavahetust toimunud järsud muutused üldises majandusruumis ning mitmete ebasoodsate asjaolude kokkulangevus samale ajaperioodil põhjustasid ettevõtte lootusetu olukorra ning ettevõtet ei õnnestunud enam päästa," selgitas ta.

Tänavu kevadel muutus Arktik OÜks KülmTarne.

Kahtlased tehingud varadega jätkuvad pärast omanikevahetust. Näiteks sõlmib Kadaja mitme skandaalse tehinguga Äripäeva tähelepanu pälvinud pankrotihaldur Martin Krupiga seotud ettevõttega lepingu, millega ostis 30protsendilise osaluse OÜs Saaremaa Kala. Arktik tasus kohe viis miljonit krooni.

Hinnaks on aga kuus miljonit. Kusjuures, lepingus on punkt, mis lubab Krupi firmal juba saadud raha ja osaluse endale jätta, kui lisamiljonit ei tule. Ja seda ei tulnudki.

Kahtlustäratavate kinnisvaratehingute ja rahaliigutamiste kõrval on Arktiku pankrotipesasse kinni jäänud üle 22 miljoni krooni. Võlausaldajate seas on kokku 34 ettevõtet, seejuures silmatorkavalt palju välisfirmasid. Aga samas ka Farm Inkasso OÜ - veel üks Krupiga seotud ettevõtmine.

ASi Tallegg juht Teet Soorm lubab Arktiku vastu olevat nõuet lõpuni kaitsta. "Meie alla ei anna. Me ei lase seda asja aeguda," sõnas ta. Tallegg hakkas oma raha tagasi nõudma poolteist aastat tagasi. "Piltlikult öeldes joosti meie eest ära," tõdes Soorm.

Arktiku endine omanik Meriloo peab kogu lugu arusaamatuks. "Milleks rääkida aastaid tagasi toimunud tehingutest, milles ei ole mitte midagi ebaseaduslikku ja mis on toimunud turuhinnaga," küsis ta ja lisas, et halduri arvamus tehingutest on ühekülgne.

"Siin pole olnud mingit pahatahtlikkust. Milleks seda üldse arutada - nii võid igalt poolt tondi leida, kui otsid," sõnas Meriloo ning uuris, kes selle artikli tellis.

Septembris algatati ettevõtte endiste juhtide vastu kriminaalmenetlus.

Ühe pankrotiasjaga seotud küsitava tehingu tegi mullu detsembrist ettevõtte omanikuks saanud Elvis Kadaja, kui ostis OÜ-lt Kükita Arenduse kaks kinnistut.

See ettevõte kuulub Mait Meriloole. Ostuhind oli 16,5 miljonit krooni. Viis miljonit tasus Arktik kohe. Veebruaris sõlmisid Kükita Arendus ja Arktik lepingu, millega kinnitasid, et võlast on tasumata 1,12 miljonit. Selle summa tasumiseks anti aega augustini. Kadaja võttis Arktiku kanda ka 500 000 krooni suuruse leppetrahvi. Seda Arktik ei maksnud ja märtsis müüs kohtutäitur Kükita Arenduse nõudel kinnistud oksjonil 1,49 miljoni krooni eest. Seega ostis KülmTarne kinnistud 16,5 miljoni krooniga ja neli kuud hiljem müüdi need oksjonil 1,49 miljoniga maha.

Hetkel kuum