Sirje Rank • 2. september 2010 kell 15:17

Trichet: Eesti liigub õiges suunas

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet ütles neljapäeval Frankfurdis, et on Eesti ettevalmistustega eurole üleminekuks rahul.

„Praegu paistab küll, et ettevalmistused kulgevad edukalt, oleme rahul,“ ütles Trichet täna pärast panga korralist intressinõupidamist toimunud pressikonverentsil. „Varsti olen ise Tallinnas, saan seda oma silmaga üle kontrollida,“ jätkas ta.

Trichet saabub Tallinna 19. septembril, et käivitada euro teavituskampaania ja anda Eestile kui euroala uusliikmele üle sümboolne kingitus – eurokupüürid tähekujulisel alusel.

Ühtlasi on Trichet koos Euroopa Komisjoni rahandusvoliniku Olli Rehniga peaesineja 20. septembril Tallinnas toimuval euroteemalisel konverentsil.

„Eesti läheb õiges suunas, kuid palju tööd on veel muidugi ees,“ nentis Trichet.

Trichet avaldas tunnustust Eesti jõupingutustele euroga liitumise kriteeriumide täitmisel. "Julgustan ka kõiki teisi seda eeskuju järgima," ütles Trichet.

Küsimuse peale, kas Eestil oleks soovitav tasakaalus eelarve nõue ka põhiseaduses põlistada, vastas Trichet, et olukorras, kus eelarve pole jätkusuutlik, pole loodud häid eeldusi ei stabiilseks kasvuks ega uute töökohtade loomiseks.

„Selge strateegia, mille eesmärgiks on jätkusuutlik eelarve ja majanduskasv, on osa sellest, mida on vaja majanduse toibumise kindlustamiseks,“ ütles Trichet. „See on meie sõnum mistahes riigile.“

Keskpanga tänasel intressinõupidamisel, millel osales vaatlejana ka Eesti Panga president Andres Lipstok, jättis pank euroala enim jälgitud baasintressi jätkuvalt rekordmadalale 1% tasemele.

„Me ei saa veel võitu kuulutada,“ ütles Trichet. Samas möönis ta, et viimased majandusnäitajad euroala kohta on olnud üle ootuste head. See ajendas keskpanka korrigeerima ka oma juunikuist majandus- ja inflatsiooniprognoosi. Euroala selle aasta SKP prognoosi tõstis keskpank 1,6%-le varem prognoositud 1%-lt ning 2011. aaasta prognoosi 1,2 protsendilt 1,4%-le.

Samas on mitmed kasvu ergutanud tegurid olnud ajutise iseloomuga ning mitme suure majandusruumi – eelkõige USA – majanduskasvu tempo aeglustumas. Finantsturgudel on intressimäärade vahed Saksamaa ja euroala perifeeriariikide vahel taas rekordtasemel.

„Ette vaadates prognoosime majanduse jätkuvat toibumist mõõdukas tempos,“ ütles Trichet. „Määramatus on jätkuvalt väga suur.“

Inflatsiooniprognoosi tõstis pank 0,1 protsendipunkti võrra 1,6%-le sel ja 1,7%-le tuleval aastal. „Riskid on kergelt tõusu suunas,“ ütles Trichet.

Euroopa Keskpank otsustas täna erakorralist likviidsusabi euroala pankadele jätkata. Vähemalt tuleva aasta jaanuarini on pankadel jätkuvalt võimalus keskpangast nädalaks ja kuuks ajaks piiramatus koguses madala intressimääraga laenu saada. Lisaks on pankadel oktoobris, novembris ja detsembris võimalus keskpangast laenu saada kolmekuulise tähtajaga.

 

Hetkel kuum