Anne Oja • 16. oktoober 2010 kell 12:26

Analüütik: valuutasõjad nõrgestavad Eestit

Viimastel nädalatel valuutaturgudel puhkenud sõjad võivad mõjutada Eesti ekspordi konkurentsivõimet, kommenteeris ligikaudu 300 erainvestorile valuutaturul investeerimise teenuseid osutava Forex.ee analüütik Andrei Njunkov.

„Praegu toimuvad valuutasõjad ei ole midagi muud kui suurimate eksportijate katsed hoida rahvusvaluutade kursi alandamisega oma turunišši. Hiina, Jaapan ja USA on astunud aktiivse valuutakonfrontatsiooni faasi. Euro, see tähendab, et ka Eesti positsioon selles võitluses ei paista kuigi paljulubavana," selgitas Njunkov.

Tema arvates võib Euroopa valuuta suhteliselt kõrge kurss kujuneda takistuseks kõigi Euroopa Liidu ettevõtete eksporditegevusele ja Eesti ei ole siinkohal erand.

„Selles kontekstis on üpris õpetlik Poola näide, kus riik suutis devalveerimisega kriisi kõige valutumalt üle elada ja säilitada endised ekspordimahud. Seejuures loobuma omaenese valuutast, aga see tähendab ka oma relvast valuutasõdades, poolakad ilmselt ei kiirusta,“ lisas Njunkov.

Maailmas on taas suurenenud hirm võimalike valuutasõdade ees, rahvusvahelise valuutafondi (IMF) aastakoosolekul aga valuutaküsimustes kokkuleppeid ei saavutatud, vahendas eile õhtul uudistesaade Aktuaalne kaamera.

Kinniste uste taga toimunud aruteludel ei soostunud Hiina oma valuutakurssi vabaks laskma. USA väitel annab Hiina praegune kunstlikult odav raha talle kaubavahetuses olulise eelise.

Ohtlikuks peetaksegi seda, kui riigid hakkavad maailmaturul käituma lühinägelikult, vaid oma huvidest lähtudes.

Hetkel kuum