Rait Rebane • 8. november 2010 kell 20:23

Börs: Euroopa võlaprobleemid viisid aktsiaturud langusesse

Eelmise nädala aktsiaralli näib juba kaugustes ning seda nädalat alustavad Ühendriikide aktsiaturud hoopis teised meeleoluga. Suurem osa aktsiatest on täna odavamaks kaubeldud, kuna eurotsooni lahendamata võlaprobleemid on põhjustanud euro nõrgenemise dollari vastu.

Viimasel ajal on tekkinud stabiilne suhe dollari ja aktsiaturgude vahel. Kui dollar tugevneb on aktsiaturgudel näha langusi ja dollari nõrgenemine mõjub positiivselt börsile. Täna põhjustas jänkide valuuta tugevnemise ja aktsiaturgude languse nõrk euro, mis kukkus päeva korda kerkinud eurotsooni probleemide tõttu.

„Lahendamata võlaprobleemid tõusevad taas pinnale” Brown Brothers Harrimani valuuta analüütik Marc Chandler, vihjates avaldatuga Kreekale ja Iirimaale.

Täna oli Ühendriikide börsil tugevas languses finantssektori ettevõtted. Nimelt spekuleerisid investorid, et Föderaalreservi abipaketi põhjustatud ülimadalad intressimäärad langetavad ka pankade kasumeid. JP Morgani aktsia langes täna 0,92 protsenti 40,56 dollarini, Goldman Sachsi aktsia 1,09 protsenti 169,2 dollarini ja Citigroupi aktsia 1,11 protsenti 4,44 dollarini. Vastupidises suunas pressis Bank of America, kelle aktsiahind kerkis täna 1,94 protsenti 12,6 dollarini.

Kuld püstitas täna kõigi aegade kõrgeima hinnarekordi 1 41o dollarit untsi kohta. Päeva lõpuks kujunes väärismetalli hinnaks 1 410 dollarit. Nafta on täna läbi teinud 0,06 protsendise kasvu ning musta kulla viimaseks hinnaks kujunes 86,9 dollarit barreli kohta.

Ebastabiilsus Euroopas on kaasa toonud dollari tugevnemise euro vastu päeva lõpuks kujunes euro hinnaks 1,3918 dollarit. Samuti on muutnud dollari ja jeeni suhe. Nädala esimesel päeval on dollar nõrgenenud jeeni vastu võrdudes 81,15 jeeniga.

Täna näitasid Dow Jones ja S&P500 langustrendi, tööstuskeskmine langes täna 0,33 protsenti 11 407 punktini ja SP koondindeks -0,21 protsenti 1 223 punktini. Nasdaq kõikus plussi ja miinuse vahel ning päeva lõpuks tõusis 0,04 protsenti 2 580 punktini.

Hetkel kuum