Alyona Stadnik • 16. november 2010 kell 21:00

Eesti elektriturg avaneb keerulisel ajal

Samal aastal valmib Soomes tuumajaam, mis võib turuhinna alla suruda, ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Einari Kisel eilsel energiafoorumil.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi nimetas 2013. aastat kriitiliseks likviidsuse puudumise tõttu. "Olukorda parandab Estlink2 merekaabli rajamine Eesti ja Soome vahele, kuid ühendus hakkab plaani järgi tööle alles 2014. aastal," rääkis ta.

"Tuleb tasakaalustada potentsiaalseid ostupakkumisi Lätis ja Leedus," lausus Veskimägi energiafoorumil.

Eesti Energia strateegiajuhi Jaanus Arukaevu sõnul satub 2013. aastale mitu energiasündmust. "Euroopa Liidus hakkab CO2-l uus periood, hind hakkab siis tõusma ja samal ajal avaneb ka Eesti elektriturg täielikult," ütles ta.

Arukaevu sõnul tuleks pärast riigikogu kevadisi valimisi koostada ekspertide grupp, kes saab paika panna mängureeglid ja seadused. "Tuleb lähtuda detailidest ning alustada piisavalt vara," nentis ta.

Kiseli sõnul on tähtis kaasata protsessi ka tarbijad, sest nemad on oluline turu osa. "Börsi käivitamine on mõjutanud mõtlemist ning oluline on ka selgitada, kuidas teha investeeringuid avatud turu tingimustes," lisas ta. Kiseli arvates aitab turu avamine kindlasti kaasa investeeringute tegemisele ja tekitab kindlust.

Konkurentsiameti konkurentsiteenistuse järelevalve osakonna juhataja Juhan Põldroosi sõnul nende töö pärast elektrituru avanemist ei muutu. "Vabal elektriturul kehtivad samad reeglid nagu teistel turgudel, meie ülesandeks jääb ikka reguleerida võrke," rääkis ta tulevikust.

Praeguse korra järgi peavad kallimat vabaturu elektrit ostma ettevõtted, mis tarbivad aastas rohkem kui 2 GWh elektrit.

"Praegune seis on, et seda piiri ei muudeta ka 2013. aastal," kinnitas Kisel.

Hetkel kuum