Sirje Rank • 16. november 2010 kell 21:00

Euroopa otsib Iiri võlakriisile lahendust

Eesmärk on takistada kriisi levikut teistesse suure võlakoormaga riikidesse, nagu Portugal ja Hispaania, ning sealt edasi Itaaliasse, Prantsusmaale, Belgiasse.

"See kriis on elu ja surma küsimus," ütles eile ELi Ülemkogu president Herman van Rompuy. "Peame kõik koostööd tegema, et euro ellu jääks, sest kui euro ellu ei jää, ei jää ka Euroopa Liit."

Kiire lahenduse väljavaated polnud eile veel kuigi head.

Esmalt jätkas Iirimaa kinnitamist, et riik välisabi ei vaja. Küll aga kõlas peaminister Brian Coweni väljaütlemistes juba kompromissinoot, kui ta Iiri rahvusringhäälingule antud intervjuus märkis, et kaaluda võiks abi vastuvõtmist kinnisvarakrahhis kõikuma löönud Iiri pankadele. See oleks poliitiliselt väiksem löök kui kogu riigi abipalve.

Teisalt ei ole euroala riikide seas üksmeelt, kas aeg kevadel loodud kriisimehhanismi käikulaskmiseks on küps. See sai loodud absoluutselt viimase abiinstantsina ning kui täht-tähelt reegleid järgida, ei vasta Iirimaa olukord praegu kriisiabi tingimustele.

"Soome on väga tugevalt Saksamaa seisukoha vastu, et mehhanism käiku lasta üksnes turgude rahustamiseks," ütles agentuurile Reuters üks ELi ametnik. Allika sõnul on abiandmise vastu Soome avalik arvamus ning tuleval aastal on riigis valimised.

"Ma ei taha seda mehhanismi kasutada, kui selleks otsest vajadust pole," kordas eile Soome rahandusminister Jyrki Katainen. "Ja kui see käiku läheb, tuleb nõuda tagatisi," vahendas agentuur Bloomberg.

Küll aga soovitab Iiri pankade abistamiseks kriisifondi raha kasutada Euroopa Keskpank, mis on mures Iiri pankade suure sõltuvuse pärast keskpanga rahast. See ei võimalda keskpangal lõpetada finantskriisis käiku lastud erakorralisi kriisimeetmeid. Oktoobri lõpus olid Iiri pangad keskpangast laenanud 130 miljardit eurot, mis on neljandik likviidsuslaenudest.

"Iiri panganduse probleemid ei ole üksi likviidsusprobleemid, mõnel juhul on need ka kapitaliprobleemid," ütles Euroopa Keskpanga asepresident Vitor Constancio.

"Arutame neid probleeme Euroopa Keskpanga ja IMFi ning muidugi iirlastega," ütles eile Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn. "Tegelik probleem on panganduses, mitte valitsuses, kuid need kaks on omavahel seotud."

Eurogrupi juht Jean-Claude Juncker ütles eile, et kui Iirimaa abi küsib, siis seda ka antakse.

Hetkel kuum