22. november 2010 kell 21:00

Portugal üritab finantsturge eelarvekärbetega maha rahustada

Katses kinnitada investoritele, et Portugal ei vaja kriisiabi, rõhutas Portugali valitsus eile, et riigis on elastne ja hästi kapitaliseeritud pangandussektor.

Majandusanalüütikud on öelnud, et Iirimaa päästepaketist ei piisa, et ära hoida kriisi levimist Portugali või teistesse haavatava majandusega riikidesse.

"Äärealad ei ole veel metsast väljas ning turgude reaktsioonid nii Hispaania kui ka Portugali suhtes on otsustavad," teatas Barclays Capital.

Portugali kümneaastaste võlakirjade intressimäärad kerkisid kahe baaspunkti võrra, 6,53 protsendile, mis annab põhjust oletada, et eelarvemured püsivad.

Ootused, et Iirimaa päästmine leevendaks finantsturgude survet teistele riikidele, on kõike muud kui kindel, ütles Financial Timesile Christoph Weil Commerzbankist. Portugali valitsuse võlakirjade tõusvad riskipreemiad ei ole seotud mitte ainult Iirimaa kriisiga, vaid ka Portugali probleemidega. Portugali rahandusminister Fernando Teixeira dos Santos kinnitas, et Portugal saavutab oma eesmärgi vähendada eelarvedefitsiiti sel aastal 7,3%-le SKPst 2009. aasta 9,3%-lt ning karm säästueelarve aitaks vähendada defitsiiti 2011. aastal 4,6 protsendile.

"Me ei saa nende eesmärkide saavutamisel läbi kukkuda," ütles Teixeira dos Santos, "Me teeme mida iganes, et need täita."

Parlament hääletab 2011 säästueelarve üle reedel. Muu hulgas sisaldab see 5% palgakärbet avalikus sektoris, riiklike pensionide külmutamist ja maksutõusu.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum