8. detsember 2010 kell 10:29

Venemaa võib juulis pääseda WTOsse

Venemaa võib liituda WTOga tuleva aasta esimeses pooles. Venemaa on suurim riik, mis ei ole veel maailma kaubandusorganisatsioonis, kuigi esitas liitumissoovi juba aastal 1993.

Nabiullina ja ELi kaubandusvolinik Karel de Gucht kirjutasid eile alla leppele, mis sätestab tingimused võtmeküsimuste lahendamiseks Venemaa ja Euroopa Liidu vahel. Nabiullina lubas, et sellised teemad nagu põllumajandustoetused, lihaimpordid ning Venemaa tolliliit Valgevene ja Kasahstaniga saavad lahendatud juunikuu lõpuks.

„See on realistlik, kui me intensiivselt töötame,“ ütles Venemaa majandusminister eile hilisõhtul Brüsselis ajakirjanikele. „Suur osa tööstustest võidab sellest,“ tõi Nabiullina näiteks terasetööstuse, kes pääseks selle tulemusel kvoodivabalt Euroopa Liidu turgudele.

„WTO liikmena peab Venemaa importima ka seaduseid ja regulatsioone, mis avavad mitteresidentidele konkurentsivõimetud sektorid, parandavad kõikjal ärikliimat, tõstavad tootlikkust ja langetavad inflatsiooni,“ ütles Bloombergile Ivan Tshakarov, Merrill Lynchi Venemaa analüütik.

Erinevate ekspertide hinnangul aitaks Venemaa liitumine WTO-ga edendada investeeringuid ja tõsta investorite usaldust. „Pikaajaline mõju sõltub aga liitumise lõplikest tingimustest ning eriti ajaraamistikust, mis seatakse praegu kehtivate protektsionistlike barjääride kõrvaldamisele,“ kommenteeris Bloombergile ING Grupi analüütik Dmitri Polevoi.

Venemaa on suurim riik, mis ei ole veel WTOs, kuigi esitas liitumissoovi juba aastal 1993. Euroopa Liidu ja Venemaa kaubavahetus on käesoleva aasta esimese üheksa kuuga kasvanud 35 protsenti.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum