Anne Oja • 9. detsember 2010 kell 21:00

Ettevõtjad ründavad maksusoovidega

Targa Eesti Mõttekoja baasil loodud Teenusmajanduse Koda käis sel kolmapäeval avalikuks aruteluks välja kümmekond olulisemat võimalust Eesti ekspordi suurendamiseks. Ideid oli seejuures mitmest vallast, alustades maksudest ja lõpetades tervishoiuga.

"Ettepanekute eesmärk on suurendada tööhõivet, tuua Eestisse kõrgelt haritud spetsialiste ja hoida meie andekad spetsialistid Eestis," selgitas investeerimispanga Kit Finance Europe juht ja Teenusmajanduse Koja esimees Kaido Kaljulaid.

Äripäev palus rahandusminister Jürgen Ligil kommenteerida, kas ja millal oleksid mõeldavad välisresidentidele maksusoodustused, tulumaksusoodustuste laiendamine ning vastuvõtukulude ja erisoodustuste piirmäära suurendamine 10%ni nelja liiki kulutustelt: otseselt tööga seotud tasemekoolitus, tervisesport, töötaja vabatahtlik kindlustus ja äripartnerite võõrustamisega kaasnevad väljaminekud oma töötajaile.

Ligi keeras teema kohe poliitiliseks ja teatas, et Reformierakond on kirjutanud oma programmi tööga seotud tasemekoolituse maksuvabastuse ning lubanud seista tööjõukulusid alandava sotsiaalmaksu ülempiiri kehtestamise eest.

Rahandusminister lisas, et tervikuna tekitavad tööandjate ettepanekud temas aga piinlikkust. "Järelikult ei ole midagi õpitud Euroopa võla- ja eelarvekriisist, ei rahulduta kui tahes soodsa maksurežiimiga, vaid küsitakse aina juurde, ei omata elementaarsetki sotsiaalset närvi ega empaatiat nende suhtes, kes riigi tuge otseselt vajavad: haiged, pensionärid ja lapsed," kurjustas Ligi.

"Nende ideede positiivne mõju majandusele oleks nullilähedane, erandiks kõige konkurentsivõimelisemate tarbimine, negatiivne aga oleks nullist kaugel," lajatas minister. "Ma olen isiklikult sügavalt pettunud, et taas üks selline manifest erakondade valimisteks ette lükati."

Kaljulaid märkis eile diplomaatiliselt: "Teame rahandusminister Jürgen Ligi kui otsekohest ja ausat riigimeest, mistõttu reaktsiooni teravus ei üllata." Ta lisas, et valimiste eel võikski ekspordi elavdamist arutada ja ettevõtjaid ei tuleks vastandada ühiskonna nõrgemate vajadustega, sest ka ettevõtjail on vanemad, lapsed ja tervisega kimpus olevad sugulased.

Maksumaksjate liidu juht Lasse Lehis ütles, et välja käidud maksuküsimustele on liit juba varem korduvalt tähelepanu juhtinud.

"Mõne punkti puhul oleksime isegi radikaalsemad. Eelkõige pean silmas tööga seotud tasemekoolitust ja välislähetuse majutuskulusid," lausus ta.

"Eestis töötav välismaalane tuleb täielikult vabastada sotsiaalmaksust, kui töösuhe kestab alla kuue kuu, sest lühiajalise suhte puhul ei saa töötaja nagunii efektiivset kindlustuskaitset," kommenteeris Lehis. Kindlustuse, tervisespordi ja vastuvõtukulude puhul võiks kõrgem maksuvaba piir olla mõistlik lahendus, et kuritarvitusi vältida, lisas Lehis.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juht Siim Raie leidis, et välisresidentide maksusoodustus on küll ideeliselt vajalik, kuid kohe võib kerkida küsimus võrdsest kohtlemisest ja maksusüsteemi haldamise keerukusest. "Selle idee valamine seaduse keelde saab raske olema," lausus ta.

Erisoodustuste piirmäär on Raie sõnul diskuteeritav küsimus ja ka kaubanduskoda ise on tegemas ettepanekut välislähetuse kulude maksustamise teemal. "Tasemekoolituse vabastamine erisoodustusest peaks olema sümpaatne mõte kõigile," märkis Raie.

Hetkel kuum