Birjo Must • 19. detsember 2010 kell 21:00

IT-ala start-up'id lõid koostööpesa

"Garage48 HUB on start-up'i juhtidele ja tehnoloogiainimestele mõeldud avatud kontori või tööpind. Mujal maailmas on selline keskuse kontseptsioon väga levinud, sellepärast otsustasime ka Eestis proovida," rääkis projekti üks autor Martin Villig.

Ühtlasi saavad nad pakkuda Garage48 üritustel koos käivatele inimestele võimalust ka nädala sees koos tööasju ajada. Samuti kasutavad projekti autorid ise välismaal aktiivselt samasugust teenust. "See on hea mugav töökoht, kus on olemas internetiühendus ja kus on väga hea võimalus kohalike tehnoloogiavaldkonna ettevõtjatega kontakti saada," selgitas Villig.

HUB on eelkõige mõeldud tehnoloogia, veebidisaini ning programmeerimise valdkonna start-up-firmadele, kuid ukse taha ei jäeta ka teisi ettevõtjaid. "See on suunatud kas väikestele ettevõtetele, kellel pole veel mõtet oma kontorit teha, või neile, kes töötavad üksi kodus ja kel puudub sotsiaalne aspekt," rääkis Villig.

Lisaks on hulk ettevõtjaid, kes käivad näiteks Tartust vahepeal Tallinnas ja vajavad osaliseks tööajaks pinda, lisas ta.

Tööd tehakse HUBis kas laua taga, diivanitel või kott-toolides istudes ning eri korrustele mahub korraga töötama üle 30 inimese. Teenuse hinnad varieeruvad vastavalt kasutamise tihedusele 10 eurost 90 euroni kuus.

"Alustasime tegevust 1. detsembril, nüüdseks on meil umbes 30 inimest esitanud tellimuse ja neid tuleb vahelduva eduga juurde," lausus Villig. Projekti reklaamitakse peamiselt sotsiaalmeedia kanalite kaudu.

HUBi tegevust toetanud internetiturunduse ettevõtte Altex Marketingi juht Tõnis Hinnosaar peab Garage48 algatusi vajalikuks. "Eelkõige on see oluline väiksematele tegijatele, kes soovivad oma ettevõtmist ehk start-up'i käima tõmmata. Samuti saavad projektist kasu suuremad ettevõtted, kes võivad oma tegemistes kaasata tublisid ja nupukaid ettevõtjaid," rääkis ta.

Asukohapõhiste mobiilirakenduste arendaja OÜ Nutiteq osanik Jaak Laineste pole HUBi veel jõudnud. "Samas idee, et saab väga odavalt lauapinna rentida ja tegeleda meeldiva asjaga, on kindlasti vajalik," kommenteeris ta.

Midagi sarnast on Laineste sõnul loonud ka Tehnopol, kuid teenused, hinnad ja nõuded on erinevad. "Tartu linna elanikuna olen sellisest teenusest varem puudust tundnud. Kauplesin seda varem ka Tehnopolist, kuid seal pidi sõlmima kuuajalise lepingu," rääkis Laineste. HUBis on võimalik ka mõne päeva eest tasuda ning pole tarvis pikaajalist lepingut, lisas ta.

Villigu kinnitusel on HUBi puhul tegemist start-up-projektiga. "Praegu me väga pikki tulevikuplaane ei tee. Usun, et kuue kuu või aasta pärast on näha, kas tekib vajadus pinda laiendada," rääkis ta.

Hetkel kuum