Kadrin Karner • 20. detsember 2010 kell 12:40

Maris Lauri: kiire hinnatõusuga kaupa ostetakse vähem

Nõrk tarbimisnõudlus hinnatõusu olukorras tähendab, et tarbimine ei saa kasvada või teeb seda oodatust vähem, kommenteeris Eesti Panga selle aasta kõrgemaks korrigeeritud inflatsioonimäära Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri.

"Kuna tarbimisnõudlus on nõrk, siis tähendab hinnatõus seda, et tarbimise reaalseks kasvuks jääb vähem võimalusi. Kuna enam kipub tõusma esmatarbekaupade ja -teenuste hind, jääb muude kaupade ja teenuste tarbimine ja ka nende hinnatõus väiksemaks ning ei saa välistada, et mõningate kaupade-teenuste hinnad ja ostumahud langevad," ütles ta. Lauri sõnul nähtubki, et kiirema hinnatõusuga kaupade ostud vähenevad enam.

Hinnatõusu põhjusteks on analüütiku sõnul eelkõige Eesti-välised tegurid nagu näiteks kütuste ja põllumajandussaaduste hinnatõus maailmas.

Swedbank prognoosis selle aasta tarbijahindade keskmiseks kasvuks 3% ehk veidi enam kui täna avaldatud Eesti Panga lõppeva aasta keskmine inflatsioon – 2,7%. Järgmisel aastal Lauri sõnul hinnatõus võrreldes selle aastaga kiireneb. "2012. aastal ootame hinnatõusu aeglustumist," lisas ta.

Lauri selgitas, et 2011. aasta hinnatõusus on veel selle aasta hinnakasvu mõjud sees, sest hinnatõus hakkas väga oluliselt kiirenema alles suvel.

Hetkel kuum