Mandel: tahan, et "uus reaalsus" poleks seda mitte

Kaisa Gabral 03. jaanuar 2011, 15:41

Öeldakse, et ole ettevaatlik oma soovidega, need võivad täide minna. Loodan, et sama kehtib ka uue, algava aasta soovide kohta, kirjutas Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel oma kolumnis.

Järgneb peatoimetaja kolumn:

Ma soovin, et Reformierakond ei võidaks mäekõrguselt riigikogu valimisi. See pole hea Eestile, nii nagu Keskerakonna ülemvõim pole hea Tallinnale. Reformierakond on näidanud oma otsustusprotsessis ja enda suunatavas seadusloomes selget suundumist „meie teame, mis teile hea on“ mõtlemisele ja soovimatust ülejäänud ühiskonnaga diskussiooni pidada ning ka teiste arvamusi arvestada.

Ma soovin, et me ei kuuleks valimiste järel ei K-R-S ega mingitest muudest varjatud rahastamise skeemidest.

Ma soovin, et mullu allikakaitse seaduse vastu võtnud valitsuskoalitsioon lõpetaks sellega seadusloome sõnavabaduse ohustamiseks ega saaks uusi ideid näiteks Ungarist, kes lõi suurte volitustega meedianõukogu, kes võib sanktsioneerida ajakirjandusväljaandeid, mis pole piisavalt „tasakaalustatud“.

Ma soovin, et me alahindame euroga liitumise mõju majandusele nii, nagu me alahindasime ELiga liitumise mõju. Ei osanud me toona ette näha välisinvestorite ja siia mh näiteks kinnisvarasse investeerivate välismaalaste suurt huvi kasvu pärast liitumist. Nii võib eurotsooniga liitumine suurendada arvatust enam välisinvestorite ja välisturistide huvi Eesti vastu ja kiirendada tervikuna Eesti majanduskasvu prognoositust rohkem. Eesti on hetkel Euroopas „in“, meist räägitakse ja meid imetletakse. Kasutame selle ära.

Ma soovin, et Tallinna börsile tuleks sel aastal mõni uus ettevõte. Mullu maailmas üks enim kasvanud börse, Tallinna börs, on pisike isegi Eesti jaoks. Kui sa usud Eesti majanduse väljavaadetesse, on börs hea koht selle uskumuse väljendamiseks. Anname kohalikele ja välisinvestoritele selle võimaluse siis.

Ma soovin, et eurošokk oleks arvatust väiksem ja praegu kosumise märke näitava sisetarbimise lõplik hoovõtt algaks hiljemalt märtsist.

Ma soovin, et Skandinaavia ametiühingud ja avalikkus ei takista sealsete ettevõtete tootmise ületoomist Eestisse, et see protsess kiireneks veelgi.

Ma soovin, viimased kaheksa kvartalit kestnud olukord, kus palgakasv jääb väiksemaks inflatsioonist, saaks selle aasta teises pooles otsa. Ja ilmselt peavad ettevõtted järgmise, 2012. aasta äriplaani sisse kirjutama juba 10%-lise palgakasvu.

Ma soovin, et avalik sektor ei satuks maksutulude suhteliselt heast laekumisest tuhinasse ning ei hakkaks taas paisuma. Oleks tore, kui ametnikud/poliitikud ei unustaks kriisi ajal õpitud lihtsat tõde, kust tuleb raha, ja järgiks näiteks palkade tõstmisel erasektorit, mitte ei astuks siin uhkelt esirinnas.

Ma soovin, et buumiaja käibekõveralt kõvasti kukkunud ettevõtjate seas kostuv fraas „äkki see ongi uus reaalsus“ poleks seda mitte. Et ettevõtjad ei lepiks olukorraga, vaid sihiks palju kõrgemale. Mis tähendab, et mõne aasta tagused käibed-kasumid jäävad pikaks ajaks möödanikku?! Äkki on uus, tulevane reaalsus palju parem kunagisest kõige paremast reaalsusest?

Ma soovin, et eelmise aasta lõpus toimunud muutus aastaid kestnud trendis, kus internetis uudiste lugejate arv on kasvanud ja ajalehtede lugejate arv kahanenud, jääbki kestma. Meie online`i lugejate arv on esmakordselt püsima jäänud ning lehetellimuste arv taas tõusuteele pööranud. See annab kindlust veendumusele, et paberlehe ajastu hukust pole põhjust veel niipea rääkida ja paberlehte tasub investeerida. Nii tulimegi täna välja uue kujundusega, mis ajalehele tähendab kogu lehe koostamise põhimõtete ja tööprotsesside muutust. Tahame ajalehega üha enam aidata lugejal tulevikku vaadata.

Ma soovin, et Eesti iseseisvus püsiks tugevana. Ja et meil püsiks meeles, et iseseisvust ei saa pidada enesestmõistetavaks. Head uut aastat!

 

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2011, 16:32
Otsi:

Ava täpsem otsing