Minister Jaanus Tamkivi tegi kingituse kütusesaurustele

ÄP 12. jaanuar 2011, 00:00

Eesti ministrid on valimiste eel hakanud tegema imelikke kingitusi. "Imelikke" sellepärast, et nad ei oska ise hiljem selgitada, miks nad seda tegid ja kas need on kingitused või midagi muud, aga firmasid, kel põhjust rõõmustada, on konkurendid märganud küll.

Äripäev ei salli ebaselgust, meie meelest ei saa meie tippametnikud ja poliitikud lubada endale käitumist, mis tekitab kahtlusi nende motiivide aususes.

Kaks lugu vähem kui nädalaga. Vaevalt nädala eest kirjutas Äripäev IRLi kuuluvast majandusministrist Juhan Partsist ja tema majas sündinud ühistranspordiseadusest, mis andis põhjendamatuid eeliseid liinilubade saamisel ühistransporditurul juba tegutsevaile bussiettevõtteile. Tänane Äripäev toob lugejateni järjekordse loo sellest, kuidas teine minister langetab otsuse, mille motiivid jäävad ebaselgeks ning mille välgukiirusel tegemist - mis pealegi keerab eelmise otsuse pea peale - ei oska nad ise ega ka nende alluvad hiljem mõistlikult selgitada. Vähemalt sel viisil mitte, et hajutada kahtlustusi, et tegemist on kindlate ettevõtete kasuks tehtud otsusega.

Jutt on reformierakondlasest keskkonnaministrist Jaanus Tamkivist. Temast ja tema detsembrimäärustest. 13. detsembri biokütuste määrus kehtestas muu hulgas vedelkütuste ja kerge kütteõli väävlisisalduse rangemad piirnormid. Ja 22. detsembril, kümmekond päeva hiljem, pööras Tamkivi määruse sisu pea peale, pikendades leebemaid nõudeid erimärgistusega kerge kütteõli kasutajaile veel aastaks. Lisaks sai õiguse odavama (loe: keskkonnale halvemini mõjuva) kütuse kasutamiseks Eesti Raudtee ja ka väikelaevad võivad kasutada kaks korda suurema väävlisisaldusega (20 mg/kg) kerget kütteõli, kui lubas eelmine määrus.

Keskkonnaministeerium põhjendab. Ministeeriumist tulnud selgituses on loogiline üks põhjendus - direktiiv lubab erandeid. Ometi ei ole seegi asjakohane - ei too kuidagi selgust sellesse, miks keskkonnaminister tegi ülepeakaela sellise muudatuse ning miks tegi Tamkivi erandi raudteele, aga mitte näiteks ka ühistranspordile - bussidele?

Ajal, mil hakkame kasutama järjest keskkonnasõbralikumaid kütuseid, tundub keskkonnaministri samm arusaamatu mitmele kütusefirmalegi ning paratamatu järeldus on, et määrus võeti vastu kindla huvigrupi lobi tulemusena. Sellele viitab kehtestatud määruse kiire ümbertegemine jõulude eel.

Keskkonnaministeerium välistas survestamise ja lobi. Kütuseturul tegutsejad osutavad ASi Saurixi Petroleum poole (erimärgistusega kerge kütteõli suurimaid maaletoojaid). Selle ettevõtte omanikeringi kuulub Aleksei Tšulets, kes aitas viimastel kohalikel valimistel Reformierakonnal teha võimupööre Paldiskis. Seal on Tšuletsi ärihuvid. Hiljuti andis valitsus näiteks tema osalusega Paldiski Põhjasadamale vabatsooni asutamise loa.

Toimetus kokkusattumustesse ei usu. Vaevalt kütusefirmad toonuks siia sellist kütust, mida neil ei oleks olnud võimalik maha müüa. Ju nad teadsid, et Tamkivi avab rohelise tule kütuse müüki lubamiseks. Ministri meelemuutuse põhjused võivad peituda valimiskampaanias, mis on kulukas ja muudab parteid kergemini mõjutatavaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing