Indrek Kald • 12. jaanuar 2011 kell 9:26

Kallo nõuab Kallaselt ametist taandumist

Eesti Panga nõukogu liige, Riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Kalev Kallo nõuab pettuste uurimist väidetavalt takistanud eurovolinik Siim Kallaselt ametist taandumist ning kohtusse pöördumist.

Keskerakondlane Kallo soovitab Kallasel pöörduda viivitamatult oma õiguste kaitseks kohtusse, sest vaid avalik kohtumenetlus suudab tegelikult tõe jalule seada.

"Mõistagi peaks Kallas end selleks ajaks kõrgest Euroopa Komisjoni asepresidendi ametist taandama, kuid kas ta ka Reformierakonna auesimehe tiitlist selleks ajaks loobub, pole selles järjekordses rahaskandaalis üldse oluline ja jäägu oravapartei auasjaks," märkis Kallo.

Selline tegevus, kui see tõele vastab, on suur viga – üleüldine euroopalik tava ütleb, et audiitorite käte väänamist tuleb vältida ning vigade varjamise nõudmine pole aktsepteeritav, lisas ta.

Kallo sõnul on demokraatlikus Euroopa Liidus avatus väga oluline väärtus ning selle vastu astumine on raske eksimus. Ta peab ääretult kahetsusväärseks, et Euroopa tasemel on selliste kahtlustuste alla langenud Eesti esindaja Euroopa Komisjonis.

"Seda enam, et kriitikud võivad näidata näpuga kümne miljoni dollari rahaskandaalidele Kallase Eesti Panga presidendiks oleku ajast. Nii võib väita, et eestlased ongi ühed sulid ja sahkerdajad. See ohustab Eesti mainet Euroopas ja Euroopa Liidu mainet maailmas," ütles Kallo.

Tema sõnul pole mõtet hakata arutama selle üle, millised meediaväljaanded ja inimesed on komisjoni rahaasjade segase seisu avalikkuse ette toonud.

"Fookuses tuleb hoida fakti, et audiitoreile on survet avaldatud, mida endised finatskontrollijad on ka ise kinnitanud. Põhiküsimus on see kas, kes ja kellele on survet avaldanud. Muu ei ole oluline," lisas ta.

Kallo sõnul ohustab surve avaldamine audiitoreile Euroopa Liidu läbipaistvust ja sealtkaudu Euroopa demokraatia aluseid. "Mõistagi saavad Kallase kriitikud nõuda – kes reegleid rikub, peab Euroopas poliitikast lahkuma. Nii lihtne see ongi," selgitas ta.

Hetkel kuum