Nõudeid tuleks oluliselt karmistada

Andre Nõmm 21. jaanuar 2011, 00:00

Investeerimishoiuse pakkumisele ei kehti investeerimisteenuste osutamisele sarnased reeglid. Seetõttu ei ole pangal kohustust hinnata konkreetse investeerimishoiuse sobivust kliendile samal moel nagu näiteks väärtpaberiinvesteeringute puhul. Ka teabe esitamise kohta on nõudeid vähem.

Kuna erinevad finantsteenused on praeguseks omavahel läbi põimunud, siis on praegu Euroopa Liidus arutusel ettepanek kohaldada investeerimisteenustele rakenduvaid reegleid igasugustele investeerimisriski kandvatele finantsteenustele.

Viimane puudutab ka teenuseid, kus on kombineeritud hoiustamine ja investeerimine.

Nõudeid tuleks karmistada. Finantsinspektsioon on kirjeldatud tühimikku täitnud 8. septembril 2008 jõustunud soovitusliku juhendiga "Nõuded investeerimishoiuse tingimuste kohta avaldatavale lepingueelsele teabele" ning avaldanud investeerimishoiusega seotud riskidele viitava hoiatuse.

inantsinspektsioon on seisukohal, et sõltumata Euroopa Liidu õiguse arengutest tuleks Eestis nõudeid investeerimishoiuse pakkumisele oluliselt karmistada, sealhulgas kehtestada pankadele nõue hinnata teenuse sobivust kliendile.

Oleme vastavad ettepanekud esitanud, praegu on need õigusaktid eelnõu tasemel. Muudatused peaksid ära hoidma olukorrad, kus teenuse klient ei saa aru, millist teenust ta ostis.

Võlaõiguslikke vaidlusi saab lahendada kohus. Kuna me ei tea selle juhtumi täpseid asjaolusid ning kliendi ja panga vahel toimunud suhtluse sisu, saab ainult klient ise hinnata, kas teenuse tingimused või suhtlemine pangaga võisid luua talle tegelikest asjaoludest ebaõige ettekujutuse või on panga poolt muul viisil rikutud tarbijakaitsealaseid seadusesätteid. Selliseid võlaõiguslikke vaidlusi saab lahendada kohus.

Toimetuselt: Oleme antud teemal palunud ka investeerimishoiuste pakkujatelt kommentaare, kuid need pole veel laekunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing