Sirje Rank • 27. jaanuar 2011 kell 4:45

Obama loovis põhiprobleemist mööda

USA presidendi Barack Obama aasta olulisim kõne olukorrast riigis valmistas pettumuse neile, kes ootasid selget kava USA suure eelarvedefitsiidi kärpimiseks.

"Kui USA oma eelarveprobleemi tõsiselt käsile ei võta, põrutab rong kraavi," hoiatas Davosis Maailma Majandusfoorumil viibiv professor Nouriel Roubini, kes näeb siin üht suurimat riski maailmamajanduse kasvuväljavaadetele."Eelarveprobleem on väga tõsine," ütles Roubini, nentides, et turud pole USA ohtude suhtes veel ärganud. Pea poole väiksema defitsiidiga euroala on sunnitud juba rängale säästukuurile.

"Puudutades küll vajadust eelarvedistsipliini järele, kutsus president Obama kahjuks siiski pigem "stimuleerivaid" kulutusi suurendama, lubamata konkreetseid kärpeid ja reforme, mida inimesed Ameerikas nõuavad," ütles Esindajatekoja uus vabariiklasest spiiker John Boehner Obama kõne järel tehtud avalduses.Presidendi kõne põhifookus oli USA konkurentsivõimel ja uute töökohtade loomisel.

"Kaalul on see, kas uued töökohad ja uued tööstusharud juurduvad siin selles riigis või kusagil mujal," ütles ta, tõstes esile mitmeid valdkondi, kus USA on juba teistest riikidest maha jäänud. "Lõuna-Korea majapidamistel on internetile parem juurdepääs kui meil," märkis president.

Obama tõmbas paralleeli 1957. aastaga, mil Nõukogude Liit lennutas orbiidile sputniku, tuues samuti avalikuks USA mahajäämuse. Nii nagu toona tuleb Ameerikal nüüdki end otsustavalt kokku võtta.

"Investeerides paremasse uurimistöösse ja haridusse ei läinud me Nõukogude Liidust mitte üksnes mööda, vaid vallandasime innovatsioonilaine, mis lõi uued tööstusharud ja miljonid uued töökohad. Praegu on meie põlvkonna sputniku moment," ütles Obama.

Liidrikoha säilitamiseks tuleb USA-l muust maailmast üle olla nii innovatsioonis, hariduses kui kaasaegse infrastruktuuri loomises, märkis president.Obama pani ette ka USA maksukoodeksi lihtsustamise ja ettevõtte tulumaksu kärpimise, mille ülempiir on püsinud 35% tasemel 1993. aastast saadik. Tegelik maksumäär on soodustuste tõttu küll väiksem, kuid Obama ettepanek on maksuaugud ära lappida. See võimaldaks üldist maksumäära alandada ilma eelarvedefitsiit suurendamata. Iga protsendipunkt tähendaks riigi maksutulu vähenemist kaheksa miljardi dollari võrra.

Mullu septembris lõppenud eelarveaastal 1,3 triljoni dollarini küündinud eelarvedefitsiidi kärpimiseks pani Obama ette jooksvate kulude külmutamise, mis annaks kümne aasta peale säästu 400 miljardit dollarit. Seda on vaatlejate hinnangul aga liiga vähe.

Ajalehe Financial Times analüütiku Clive Crooki hinnangul jättis Obama oma teisipäevases kõnes kasutamata hea võimaluse avalikkust ees ootavateks kärbeteks ette valmistada – need nõuavad reaalseid ohvreid.Euroala keskmiselt 6,5%se võlakoormaga võrreldes küünib USA defitsiit IMFi andmeil 11%-le SKPst.

Konkreetseid ettepanekuid Obama kõnest• Suurendada järgmise kümne aasta jooksul reaalainete õpetajate arvu 100 000 võrra.• Muuta maksusoodustused õppemaksule püsivaks – nelja kolledžiaasta pealt annaks see 10 000 dollarit säästu.• Kärpida ettevõtte tulumaksu.• Seada siht toota 2035. aastal 80% elektrienergiast USAs puhta tehnoloogia abil ning kaotada riiklikud toetused naftafirmadele.• Tagada järgmise viie aastaga 98%-le ameeriklastest juurdepääs kiirele internetile.• Arendada kiirrongiühendust tempos, mis võimaldaks 25 aasta pärast 80% ameeriklastest autodele rongi eelistada.

Hetkel kuum