Sirje Rank • 27. jaanuar 2011 kell 9:57

Prognoos: USA eelarvedefitsiit lööb rekordi

USA Kongressi eelarveagentuuri (CBO) värske prognoosi järgi paisub USA eelarvedefitsiit tänavu rekordilisele 1,5 triljonile USA dollarile, vahendas agentuur Bloomberg.

Suur osa defitsiidi kasvust, mis mullu küündis 1,3 triljonile dollarile, on Kongressis läinud kuul heaks kiidetud maksukärbetel, kokku 858 miljardi dollari ulatuses.

Kui defitsiiti kontrolli alla ei saada, võib tagajärjeks olla eelarvekriis, hoiatas CBO.

Agentuur prognoosis järgmise 10 aasta jooksul ka USA võlakoorma kasvu täiendava 12 triljoni dollari võrra, kui selle aasta algusest pikendatud maksusoodustused püsivaks muudetakse ja Medicare programmis kärpeid ei tehta.

Aastaks 2021 võib USA võlakoorem paisuda 97%-le SKPst ja tõusu jätkata, kui ulatuslikud tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandeprogrammid eelarvest järjest suurema osa neelavad. 

See võib kaasa tuua kõrgemad intressimäärad ja nõuda maksude tõstmist, suurendades tõenäosust, et investorite usaldus USA valitsuse maksevõimesse lööb kõikuma. „Pole teada, millal täpselt selline kriis USAd võiks tabada,“ nentis raport. „Kuid nagu näitab teiste riikide kogemus, võib investorite usaldus kaduda üleöö ning valitsuse võlaintressid järsult ja ootamatult tõusta.“

USA majandus kasvab agentuuri prognoosi järgi tänavu 3%, tööpuudus alaneb praeguselt 9,4 protsendilt 9,2%-le ning enne 2012. aasta presidendivalimisi 8% piirist alla ei tule.

Hetkel kuum