Romet Kreek • 18. märts 2011 kell 7:04

Liibüa õhurünnak võib olla tundide küsimus

Sõjalise jõu kasutamine Muammar al-Gaddafi vastu võib olla mõne tunni küsimus.

Prantsuse valitsuse pressiendaja Francois Baroin ütles, et Prantsusmaa osaleb õhulöökides ja sõjalise jõu kasutamine võib olla tundide küsimus.

ÜRO julgeolekunõukogu hääletas ööl vastu tänast Liibüas lennukeelutsooni kehtestamise poolt, mis annab USA-le ja selle liitlastele loa rakendada riigi tsiviilelanikkonna kaitseks "kõiki vajalikke meetmeid".

See on luba õhurünnakuteks vägede vastu, mis on jäänud lojaalseks kolonel Muammar al-Gaddafile, kes püüab kuu aega väldanud valitsusvastased meeleavaldused jõuga maha suruda. Õigust Liibüa territooriumi okupatsiooniks resolutsioon ei anna.

Resolutsioon võeti vastu häältega 10-0, viis riiki – Brasiilia, Hiina, Saksamaa, India ja Venemaa – ei hääletanud.

Gaddafi ähvardas opositsiooniliikumise hävitada ning Benghazi linna, mis on saanud vastuhaku keskuseks Gaddafi nelikümmend aastat väldanud diktatuurirežiimile, tagasi vallutada. Liibüa liider ähvardas, et reeturitel, kes alla ei anna, pole mingit armu loota.

Liibüa valitsusvastased võtsid teate rõõmustades vastu.

Kodusõda Liibüas, rahutused Bahreinis ning regiooni teistes riikides on raputanud maailma naftaturge. Kartused, et tarned regioonist häiritud saavad, on nafta hinda üles ajanud. Nafta aprillilepingute hind New Yorgi börsil oli 101,42 dollarit barrelist.

Hetkel kuum