Sirje Rank • 18. märts 2011 kell 9:49

Gaddafi võib võidu korral äripartneriks võtta Hiina

Liibüa diktaator Muammar al-Gaddafi võib lääneriikide kütusefirmad riigist välja ajada, kui tal õnnestub kuu aega väldanud relvastatud ülestõus maha suruda.

Gaddafi on oma kontrolli alla võtnud Ras Lanufi ja Brega naftarajatised ning pommitanud Benghazi linna, millest on saanud Gaddafi vastase ülestõusu keskus. Koloneli ähvardus tuua hoopis Hiina energiaärisse, kus viimased viis aastat on tegutsenud Itaalia, kirjutas agentuur Bloomberg.

„Kui Gaddafi võidab, vaatab ta toetuse saamiseks ida suunas,“ ütles Brookingsi Instituudi Doha keskuse uuringudirektor Shadi Hamid. „Lääne firmad ei saa niipea riiki tagasi ega võimalust investeerida.“

Isegi kui firmasid otseselt välja ei aeta, võib Gaddafi võit kaasa tuua sanktsioonid, mis pööravad tagasi pea kümme aastat Euroopa ja USA firmade investeeringuid Liibüasse. Kaks aastakümmet väldanud majandussantsioonide tühistamine 2004. aastal võimaldas firmadel nagu BP ja Royal Dutch Shell Liibüasse investeerida, millega paisutati naftatootmine 1,6 miljonile barrelile päevas. Enamus sellest eksporditi Euroopasse - enam kui 20% Austria, Iirimaa ja Itaalia importnaftast tuleb Liibüast.

Läinud nädalaks oli sellest ekspordist järele jäänud vaid „nired“, nentis Rahvusvaheline Energiaagentuur IEA. Riigis puhkenud kodusõda on kergitanud Brenti toornafta hinda tänavu ligi 20% ning IEA hindab, et Liibüa naftaeksport jääb soiku veel mitmeteks kuudeks. Seda nii kannatada saanud tootmisvõimsuste kui sanktsioonide tõttu.

Itaalia Eni, Prantsusmaa Total ja Hispaania Repsol on oma töötajad Liibüast evakueerinud ja naftatootmist vähendanud. Märtsi alguses ähvardas Gaddafi, et vahetab lääne firmad Hiina ja India firmade vastu välja.

„Liibüa suhtes mõtleb Hiina eelkõige majanduslikult,“ ütles Itaalia välisminister sel nädalal Itaalia parlamendi liikmetele. „Rohkem kui strateegilised argumendid huvitavad Hiinat tema majanduslikud huvid Aafrikas,“ ütles ta. „Sellest seisust avanevad Hiinale laiad uksed.“

Gaddafi on ka varem lääne firmasid riigist välja ajanud. Seda nii vahetult pärast võimule tulemist 1969. aastal kui sellele järgnenud aastakümnetel. 1980ndatel ja 90ndatel kehtestas ÜRO Liibüa vastased sanktsioonid, kuna riiki süüdistati terrorirünnakute kavandamises. Sealhulgas lennukatastroofis 1988. aastal Lockerbie kohal, milles hukkus 270 inimest.

Suhted läänega hakkasid soojenema 1999. aastal, mil Gaddafi andis välja Lockerbie terrorirünnakus kahtlustatavad. 2001. a teatas ta, et lõpetab tuumarelvade loomise katsed ning hävitab keemiarelvad.

„Praegune konflikt keerab kõike mitme aasta võrra tagasi,“ ütles Oxford Institute of Energy Studies uurimisdirektor Jonathan Stern.  

Hetkel kuum