Romet Kreek • 18. märts 2011 kell 7:48

Õhurünnakute sihtmärgiks on Liibüa lennuväljad

ÜRO sanktsioneeritud õhurünnakute sihtmärkide nimekirjas on Liibüa sõjalisel otstarbel kasutatavad lennuväljad, vahendas Stratfor.

NATO peasekretär teatas, et NATO on lõpetamas planeerimisprotsessi, et viia ellu ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni 1973.

Hispaania kaitseminister Carme Chacon ütles, et riik võimaldab kasutada Rota ja Moroni õhujõudude baase NATO võimalikuks tegevuseks Liibüas.

Belgia saadab kuus F-16 hävituslennukit ja lahingulaeva Liibüa operatsiooni.

Taani saadab Liibüa operatsiooni kuus F-16 hävitajat ja transpordilennuki. Taani kaitseminister Gitte Lillelund Beck ütles, et lennukid stardivad laupäeval kell 6:00. Ta lisas, et arvatavasti algab ründetegevus 19-20. märsi nädalavahetusel.

Itaalia osaleb sõjategevuses lennukitega ja õhujõudude baasidega.

Ühendkuningriigi peaminister David Cameron ütles, et sõjalise operatsiooni ainueesmärk on tsiviilelanike kaitse, mitte Liibüa okupeerimine. Praegu käib Tornado ja Typhoon tüüpi lennukite ja tankerlennukite ning luurelennukite ettevalmistamine. Lähitundidel lendavad lennukid piirkonna õhujõudude baasidesse, kus neid saab rakendada tegevuseks Liibüas.

Rootsi ei osale kaitseministri Carl Bildti sõnul sõjalistes operatsioonides Liibüa vastu, kuna riik ei ole NATO liige. Rootsi väed võivad osaleda konfliktis hiljem olenevalt sellest, kaua konflikt kestab.

Holland liitub iga sõjalise operatsiooniga Liibüa vastu ja on valmis tegema mida tahes rahvusvaheline üldsus nõuab, ütles Hollandi välisminister Uri Rosenthal. Hollandi abi osas ei ole konsensusele jõutud, see võib leida aset sõjaväetehnika kasutamisest kuni logistilise abi pakkumiseni.

Euroopa Liit tunnustas õigusliku alust pakkuda kaitset Liibüa tsiviilisikutele, teatasid Euroopa Nõukogu president Herman Van Rompuy ja Euroopa Välisasjade volinik Catherine Ashton ühisavalduses. Nad rõhutasid vajadust tihedaks koordineerimiseks USA, Araabia liiga ja Aafrika Liiduga, kes toetasid lennukeelutsooni.

Downing Street 10 ei kinnitanud varasemat ÜRO kõrge ametiisiku informatsiooni, et Briti (ja Prantsuse) lennukid on valmis tegevuseks tundide jooksul. BBC kaitsekorrespondendi Caroline Wyatti sõnul peavad Suurbritannia ja liitlased otsustama sihtmärgid ja kes konkreetselt milliseid missioone täidab. Peaministri lähedal seisvad allikad ei andnud infot rünnakute ajakava kohta ega ka selle kohta, kas sõjategevuseks võib minna nädalavahetusel.

Ühendkuningriigi peaminister David Cameron teeb täna meie aja järgi kell 13 avalduse parlamendis.

Suurbritannia Kuninglikud Õhujõud valmistuvad saatma täpsusrelvadega varustatud Tornado ründelennukeid Ida-Inglismaalt Marhami baasist ja Šotimaalt Lossiemouthi baasist Liibüasse.

Itaalia avas oma õhujõudude baasid Liibüa vastasteks operatsioonideks nagu ka Prantsusmaa. Itaalia on tegevuseks valmis tundide jooksul.

Taani palub parlamendilt kiirluba kasutamaks F-16 lennukeid Liibüa õhurünnakutes. Türgi ei osale õhulöökides.

Prantsuse diplomaatiliste allikate sõnul võivad osaleda õhurünnakutes lisaks USAle ja Suurbritanniale ka võib-olla ka üks-kaks Araabia riiki.

Saksamaa on skeptiline sõjalise interventsiooni suhtes ja näeb Saksamaa välisministri Guido Westerwelle sõnul märkimisväärseid riske ja ohte. See oli põhjus, miks Saksamaa ei kiitnud heaks osa ÜRO resolutsiooniteksti, mis sanktsioneeris mitte-lennutsooni jõustamist. Poola on valmis abistama transpordiga, kuid ei osale Liibüa sõjalises operatsioonis.

Kell 11:30 algas NATO nõukogu istung, kus arutatakse resolutsiooni ja NATO planeerimist. NATO osalemine nõuab kolme eeltingimuse täitmist - selget vajadust NATO sekkumise järele, tugevat piirkondliku toetust ja selget õiguslikku baasi. Kui need tingimused on täidetud, on NATO valmis osalema rahvusvahelises ürituses.

Malta andmetel on Liibüa sulgenud oma õhuruumi välismaalt tulevatele lendudele.

Hetkel kuum