Rootsi plaanib Liibüa sõjalise operatsiooniga liituda

Kadri Bank 30. märts 2011, 08:30

Kui Rootsi parlament valitsuse ettepaneku heaks kiidab, liitub Rootsi NATO operatsiooniga, et tagada Liibüa kohal lennukeelutsoon ja kaitsta sealseid tsiviilisikuid.

Pühapäeval otsustas NATO võtta ÜROlt üle lennukeelutsooni tagamise Liibüa kohal ning eile sai Rootsi ametliku palve selle operatsiooniga liituda.

“See on nüüd Rootsi otsustada, kas liikuda sõnadelt tegudele ning teha, mida suudame, et edendada rahvusvahelist rahu ja julgeolekut,” seisis valitsuse esmaspäevaõhtuses pressiteates.

“Rootsi vastutab rahu ja turvalisuse tagamise eest, kui meie kaasinimesed on ohus, kui ÜRO on otsustanud tegutseda ning kui meil on selleks võimalus."

Et Rootsi relvajõud teise riiki saata, on vaja valitsusel Riksdagi ehk riigikogu nõusolekut. Valitsus esitas riigikogule sellesisulise ettepaneku eile.  Kui parlament seaduse heaks kiidab, osaleb Rootsi operatsioonis kuni kaheksa hävituslennukiga ja ühe transpordi- ning luurelennukiga.

Valitsus märkis, et Rootsi operatsiooni eesmärgiks saab koos teiste riikidega lennukeelutsoon tagamine Liibüa kohal, kuid Rootsi ei astu maapealsetesse lahingutesse.

Rootsi plaanib osaleda operatsioonis umbes 130 inimesega, vajadusel arvu suurendatakse. Plaan on operatsiooniga liituda kuni kolmeks kuuks.

17. märtsil võttis ÜRO vastu resolutsiooni 1973, mille järgi kujutab situatsioon Liibüas ohtu rahvusvahelisele rahule ja turvalisusele. Resolutsioonis nõuti kohest relvarahu ja tsiviilisikute vastase vägivalla lõpetamist ja otsustati kehtestada Liibüa kohal lennukeelutsoon ning karmistada embargo tingimusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. March 2011, 08:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing