Anu Jõgi • 5. aprill 2011 kell 10:25

President nimetas valitsuse ametisse

Riigikogult valitsuse moodustamiseks volitused saanud Andrus Ansip tutvustas president Toomas Hendrik Ilvesele Kadriorus ministrikandidaate ning riigipea nimetas ametisse uue valitsuse.  

 

 

President Ilves soovis valitsusele head koostööd ja jõudu Eesti ees seisvate ülesannete lahendamiseks ning ütles:

“Tahan loota, et Eesti liigub heas mõttes euroopaliku poliitilise kultuuri suunas. See sõltub otsustavalt teist ja teid toetavatest Riigikogu liikmetest.

Valimistel saadud tugev enamus parlamendis annab teile volituse ja võimaluse teha otsuseid oma enamust kasutades. Ent hea poliitiline kultuur tähendab seda, et ka teistsuguseid arvamusi märgatakse ja neid võetakse arvesse.

Valitsusleppe elluviimisel soovitan teil meeles pidada, et ligi pooled valijad eelistasid valimispäeval teistsuguseid sihte ja vahendeid nende saavutamiseks.

Demokraatlik ja küps ühiskond seisab dialoogil, mis parlamendis väljendub koalitsiooni ja opositsiooni sisulises kahekõnes.

Teie olete oma vaatenurga välja töötanud ja avalikustanud. Nüüd on opositsiooni kord. On Eesti, demokraatia ja ka valitsuse enda huvides, et opositsioon oleks tugev ja konstruktiivne. See ei lase võimuliidul end lõdvaks lasta.

Ühiskondlik mõttevahetus riiklikult tähtsate küsimuste üle ei tohi piirduda parlamendisaali ja komisjonidega.

Ma kutsun teid üles arvestama varasemast sisulisemalt vabaühenduste, kutseliitude ja poliitikaväliste ekspertide seisukohtadega.

Võtke oma valitsuse märksõnaks kaasamine, andes sellele sõnale tagasi õige sisu. Kaasamine ei ole ära kuulamine ja eelnõudele kooskõlastuse küsimine.

Kaasamine on koos otsustamine, aktiivne võrdsete poolte osalemine poliitilises protsessis, mida tahaksime nimetada arutlevaks demokraatiaks.

Ütlesin eile Riigikogu uuele koosseisule, et neil on võimalus alustada puhtalt lehelt, teha asju uut- ja teistmoodi, kui vanamoodi tegutsemine ei andnud parimat tulemust.

See kehtib ka teie suhtes. Te olete kogenud ja paljuski juba eelnevatel aastatel kokku töötanud valitsus. Te teate, mis töötab hästi ja mis mitte.

Leidke endis tahe ja julgus uueneda ning koos sellega juhtida Eestit uute eesmärkide suunas.”

Uue valitsuse koosseis on:

peaminister – Andrus Ansip

haridus- ja teadusminister – Jaak Aaviksoo

justiitsminister – Kristen Michal

kaitseminister – Mart Laar

keskkonnaminister – Keit Pentus

kultuuriminister – Rein Lang

majandus- ja kommunikatsiooniminister  – Juhan Parts

põllumajandusminister – Helir-Valdor Seeder

rahandusminister – Jürgen Ligi

regionaalminister – Siim Valmar Kiisler

siseminister – Ken-Marti Vaher

sotsiaalminister – Hanno Pevkur

välisminister – Urmas Paet

Hetkel kuum