12. aprill 2011 kell 3:41

Prokuratuuri pihtide vahel

Möödunud nädalal pidi lühikest aega arestikambris veetma ja uurijatele selgitusi andma tuntud firmade matja Silver Eensaar, keda kahtlustatakse N-Terminali Grupi nõukogu liikmena ettevõttele tahtliku kahju tekitamises.

Uurimise põhjuseks on N-Terminali asutajate Endel Siffi ja Anatoli Kanajevi vahel puhkenud tüli. Kanajev süüdistab Siffi kaasaktsionäridele kahju tekitamises ning Eensaar on mees, kes tegutseb väidetavalt Sifi huvides.“Seal on esitatud Kanajevi ja väikeaktsionäride poolt valekaebus,“ nimetas Eensaar põhjuse, miks ta kinni peeti. Väikeaktsionär Anatoli Kanajev aga ütleb, et ei tea kaebusest ega Eensaare vahistamist. “Eensaar teab paremini, missugused nõudeid või pretensioone esitatakse tema vastu, ja mille eest ta oli vahistatud. Aga mina ei tea seda,” sõnas Kanajev. Ka väikeaktsionäre Kanajevit, Igor Lepetukhinit ja Vladimir Osavolyuki  esindav advokaat Jaanus Mody lisas, et ei kommenteeri oletusi kuriteoteate osas.

Kontor otsiti läbi

Eensaar väitis, et möödunud nädalal otsiti läbi N-Terminali kontor. Eensaart kuulas üle prokurör ja tema abi süüdistuse tõttu, mis olid suunatud N-Terminal Grupi ettevõtte nõukogu ja juhatuse vastu. Eensaarele heidetakse ette, et ta on nõukogu liikmena otsustanud luua tütarettevõte N-Terminal Investi ja on selle kaudu kahjustanud ettevõtet.Eensaar ütles, et tegu on alusetu süüdistusega. “Samad isikud on ise enamusaktsionärid, keda väikeaktsionärid süüdistavad kahju tekitamises. Mina ei kujuta ette, miks peaks keegi neist endale kahju tekitama,” sõnas Eensaar.

Lisaks Eensaarele on prokuratuur esitanud kahtlustuse N-Terminal Grupi juhatuse liikmele Tõnis Bittmanile, kes samuti möödunud nädalal politsei poolt kinni peeti ja hiljem vabadusse lasti. Prokuratuuri kinnitusel esitati Bittmanile kahtlustus karistusseadustiku usalduse kuritarvitamist käsitleva paragrahvi alusel. Bittmani tuntakse, kui Sifi lähimat kaasvõitlejat ning äride korraldajat.Eensaare kirjeldatud kuriteoteade sarnaneb sisult tsiviilasjaga, mille pärast ettevõtte aktsionärid juba üle aasta kohut käivad. Prokuratuur aga ei soostunud ütlema, kuivõrd tsiviil- ja kriminaalmenetlus kattuvad. Tsiviilasjas süüdistavad väikeaktsionärid, et ettevõtte juhtkond on ettevõttest välja viinud Viimsis kütuseterminali omava Milstrandi aktsiaid, mille väärtuseks võib olla 60 kuni paarsada miljonit ning sularaha 13 miljonit krooni. Aktsiad tõsteti N-Terminali tütarfirmasse, kus need liikusid edasi Endel Sifiga seotud firmasse. Samasse ettevõttesse kanti ka sularaha.

Kanajev süüdistab SiffiKanajev kahtlustab, et Siff pole tegelikult oma osalusest loobunud ja väitis ka möödunud nädalal, et Silver Eensaar on väikeaktsionäride arvates professionaalne tankist. Siff on N-Terminali endine aktsionär, kes müüs 2009. aastal oma osaluse N-Terminalis Silver Eensaare juhitavasse TSE Assets OÜ-le, mis omakorda kuulub Moskvasse Pestšanaja tänavale registreeritud äriühingule OOO Amarant.Sifi sõnul on Vene investorite taga esmaklassiline firma, kes oleks aidanud Milstrandi tehnoloogiat arendanud ja käivet toonud, kuid Kanajev purustas oma käitumisega kõik plaanid. Samas hoidis Siff ka möödunud nädalal salapäraste vene partneritest rääkides suu lukus. “Vene ettevõtetel pole populaarne investeerida Eestisse. Kui te hakkate sellega hüppama ja kellama, võivad vene seltsimeestel tulla probleemid,” sõnas Siff.Siff väidab, et on kaudselt Eensaare vahistamisega kursis, kuid on õnnelik, et tänaseks on ta selles firmas oma osaluse maha müünud. Teisalt räägib Šiff, et kriminaalmenetlus algatati võib-olla tänu sellele, et lobistidel ehk väikeaktsionäridel jätkus sidemeid ja kontakte asja ära tegemiseks.

Eensaarele ja Bittmanile jääb arusaamatuks, miks algatati lisaks tsiviilvaidlusele veel ka kriminaalmenetlus. “Kui üldse millestki saaks rääkida, oleks tsiviilasjaga tegemist,” väitis Eensaar. Tema hinnangul kasutavad väikeaktsionärid kuriteoavaldust kohtu survestamiseks. Soraineni advokaadi Carri Ginteri sõnul tuleb ikka aeg-ajalt ette, et tsiviilvaidlused ja kriminaaluurimised kulgevad üheaegselt. Ginter ütles, et kohtus käimise kõrvalt kasutatakse kuriteoteate esitamist enamjaolt survevahendina. “Minu praktikas pole see kuhugi välja viinud,” lisas Ginter. Samas ei välistanud ta, et mõnel korral võibki olla tegu kuriteoga. Äripäev küsis Ginterilt kommentaari, kui eksperdilt. Ta ei ole kõnealuse vaidlusega seotud.

Autor: Katariina Krjutškova, Anne Oja

Hetkel kuum