Sirje Rank • 27. aprill 2011 kell 9:14

Suurbritannia majanduses nõrk kasv

Suurbritannia SKP kasvas esimeses kvartalis piisavalt, et eelnenud kvartali langusest välja saada – kvartali baasil kasvas SKP 0,5%, teatas riigi statistikaamet täna oma esialgse hinnangu.

Aastatagusega võrreldes kasvas SKP esimeses kvartalis 1,8%, vahendas Bloomberg.

Suur panuse majanduskasvu taastumisse andis teenuste sektor (76% SKPst), mis kasvas viimase nelja aasta kiireimas tempos 0,9%.

Briti keskpangas pole aga veel üksmeelt, kas majanduse toibumine on piisavalt tugev, et välja kannatada valitsuse karm kärpekava, mis võimaldaks omakorda keskpangal erakorralised kriisimeetmed lõpetada ja alustada võitlust inflatsiooniga.

„Detsembrikuiseid numbreid moonutas lumi, nüüd on see tagasilangus tagasi tehtud,“ kommenteeris Investec Securitiese ökonomist Philip Shaw. „Täiesti võimalik on, et majanduse toibumine on alles ebakindel ning intressimäärade tõstmine lükkub edasi.“

Nael tugevnes uudise peale 0,4% ja kauples tasemel 1,6519 dollarit naelast.

Töötlevas tööstuses oli kasv 1,1%, ehituses aga 4,7% suurune langus.

Inflatsioon kerkis märtsis juba 4%-le, ületades kahekordselt keskpanga sihiks seatud 2% piiri. Pangas pole aga üksmeelt, kas aeg on käes baasintressi määra rekordmadalalt 0,5% tasemelt tõstma hakata.

Hinnatõus õõnestab brittide ostujõudu ajal, mil valitsus vannub, et ei anna järele plaanis Suurbritannia rekordilisest eelarvedefitsiidist aastaks 2015 jagu saada. Märtsi seisuga vähenesid avaliku sektori kulutused aasta baasil 6 miljardi naela võrra ning plaan on avalikust sektorist koondada 310 000 inimest.

Hetkel kuum