Piret Reiljan • 9. juuni 2011 kell 5:50

Segane maksuidee maksuameti juhilt

Maksu- ja tolliameti peadirektor Enriko Aav tegi eile üllatava ettepaneku ettevõtte tulumaksu täielikuks kaotamiseks, kuid jäi hätta oma idee ellurakendamist puudutavatele küsimustele vastamisega.   

Aav andis mõista, et eraisikust firmaomanikul tuleks ettevõtluses teenitud kasumilt tulumaks siiski tasuda, kui ta raha firmast välja võtab. Ühe kontserni ettevõtete vahel tulu liigutamise maksuvabastuse muudaks aga keeruliseks asjaolu, et siis peaks seda lubama ka suunal Eestist välja.

Aava eilne küsimus, miks ei võiks Eesti olla ettevõtte tulumaksu kaotamise eestkõneleja maailmas, jääb seega esialgu retooriliseks.

Aav kirjutas eilse Postimehe arvamusküljel, et ettevõtete tulumaks on oma aja ära elanud ning pärsib väikeste ja keskmiste ettevõtete konkurentsivõimet võrreldes suurte korporatsioonidega, kel on maksude optimeerimiseks riigiti hulgaliselt võimalusi. Ehk kui kohalik ettevõtja peab päeva lõpuks siin oma ettevõtlustulult tulumaksu tasuma, siis mõni rahvusvaheline kontsern võib skeemitada erinevate riikide vahel, kuni oma kasumi ettevõttest lõpuks võimalikult soodsalt kätte saab.

Maksuteemadele keskendunud jurist Marko Saag nentis, et tema Aava ettepaneku eesmärgist hästi aru ei saa. Esiteks, kui vabastada Eestis tegutsevad ettevõtted täielikult ettevõtte tulumaksust, ei hoiaks see raha kuidagi siin kinni. Pigem suunab raha Eesti majandusse võimalus seda siin maksuvabalt reinvesteerida, kui võimalus seda tasuta välja võtta.

Teiseks, kuigi Saagi sõnul oleks tänuväärne, kui ettevõtte tulumaks ei rakenduks kontserni sees firmade vahel raha liigutades, näiteks kahjumlikku firmasse maksuvabalt mõne teise kontserni firma kasumit viies, poleks seegi idee hästi realiseeritav. Nimelt pole Euroopa Liidus lubatud kohalike ettevõtete soosimine rahvusvaheliste arvelt ja Eesti peaks lubama ka kasumi maksuvaba liikumist väljapoole Eestit.

„Detailide peale pole ma mõelnud,“ tunnistas Aav eile enda ettepanekust lähemalt rääkides. Küsimuse peale, kas ettevõtja Rein Kilk saaks Aava idee kohaselt maksuvabalt oma firmadest kasumi kätte, vastas Aav, et eraisikud peaksid ikka oma panuse andma ja riigikassasse oma tuludelt maksu maksma. Ettevõtte tulumaksu kaotamise näol on seega tegemist üsna toore ideega, mida võib Eesti kontekstis, kus kasum maksustatakse praegugi alles selle dividendidena väljamaksmise hetkel, pidada pigem kosmeetiliseks kui murranguliseks. Tulumaksu ei arvestataks ettevõtete raamatupidamises, ent eraisikutel tuleks maksuraha siiski loovutada.

“On selgusetu, mida Aav ettevõtte tulumaksu täieliku kaotamise all täpsemalt mõelnud on. Kuni see pole selge, ei saa seda tõsiselt võtta,” sõnas IRLi juht ja kaitseminister Mart Laar. Samas lisas ta, et kui sellise lahenduse ehk ettevõtte tulumaksu täieliku kaotamise poole maailmas laiemalt tõesti suund võetakse, tasub seda teha esimesena või esimeste seas - viienda või kuuendana langeb selliste otsuste tõhusus märgatavalt.

Reformierakondlane, riigikogu rahanduskomisjoni liige Taavi Rõivas nentis sarnaselt Laarile, et hinnangu andmiseks peaks maksuameti juht Aav enda ettepanekus konkreetsemaks muutuma. Ettevõtlustulu täielik tulumaksust vabastamine pole aga Rõivase sõnul mõeldav juba ainuüksi seetõttu, et sel juhul muutuks mikrofirmade kaudu teenuse osutumine palgatööga võrreldes mõeldamatult kasulikuks. Tekiks olukord, kus palgatöölised hakkaks teenust pakkuma firmade kaudu ja maksuvabalt.

Sotsiaaldemokraadist riigikogu rahanduskomisjoni liige Eiki Nestor jäi Aava idee osas skeptiliseks. Viidates ettevõtlustulu täielikule maksust vabastamisele küsis Nestor, et kui tulu maksustatakse, miks ei peaks siis maksustama ettevõtlustulu? Selgituse peale, et Aav ei pidanudki silmas eraisikute vabastamist ettevõtlustulu maksustamisest, ütles Nestor lihtsalt “täitsa mõttetu”.

Hetkel kuum