Neli Euroopa riiki keelustas lühikeseks müügi

Sirje Rank 12. august 2011, 08:49

Reageerides aktsiate järsule kukkumisele sel nädalal, teatasid Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania ja Belgia, et kehtestavad 15 päevaks ajutise finantssektori aktsiate lühikeseks müügi keelu.

Teised riigid kaasa ei tulnud, et kehtestada kogu ELi kattev lühikeseks müügi keeld, kirjutas Financial Times.

Aktsiate lühikeseks müümine on tegevus, kus investor müüb selliseid aktsiaid, mida tal oma portfellis ei ole. Seega on müüdavad aktsiad laenatud. Investor eeldab, et tulevikus aktsiahind langeb ning ta saab aktsiad odavama hinnaga tagasi osta.

Keeld jõustus reede hommikust.

„Nad tahtsid Prantsusmaa vastupanuvõimet proovile panna. See on meie vastus – nagu alati väga otsusekindel ja see jääb alati nii kõigi suhtes, kes tahavad meid proovile panna,“ ütles Prantsuse finantsjärelevalve AMF juht Jean-Pierre Jouyet.

Juba varem sel nädalal kehtestasid lühikeseks müügi piirangud ka Kreeka ja Türgi.

Riigid põhjendasid, et kehtestavad keelu selleks, et piirata kasusaamise võimalusi eksitavate kuulujuttude levitamisest ajal, mil turud on väga närvilised.

Kuuldusi, et Prantsusmaa on kohe-kohe oma tipptasemel reitingust ilma jäämas, on eitanud nii kõik suuremad reitinguagentuurid kui ka Prantsusmaa valitsus. Sellest hoolimata on Prantsusmaa pangad olnud sel nädalal tugeva müügisurve all - Société Générale’i aktsiad kukkusid kolmapäeval kauplemispäeva sees üle 20%.

Piirangud võivad aga anda ka negatiivse tulemuse.

„See on praegu väga vale samm, See võib anda turule signaali, et midagi olulist on väga halvasti,“ ütles Prantsuse ärikooli Edhec professor Abraham Lioui.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2011, 08:49
Otsi:

Ava täpsem otsing