Katkeid loomeinimeste paradiisist

Lola Annabel Kass 02. september 2011, 00:00

"Südaöö Pariisis" on romantiline komöödia Pariisi ärireisile sõitnud perekonnast: stsenarist Gilist, kes suurlinna ära armub, ja tema kihlatust, kes linnast pooltki nii võlutud pole.

Filmi peamine mõte - Pariis kui ebamaine paik - on kindlasti filmi režissööri Woody Alleni isiklik illusioon sellest linnast. "Südaöö Pariisis" on tema aastakümneid tagasi alguse saanud Pariisi lummuse ekraniseering. Vanameister on öelnud, et Pariis on üks kaunimaid ja maagilisemaid paiku, inimesed lihtsalt armastavad seda linna. Samuti on ta vihjanud, et kui ta ei elaks New Yorgis oleks tema koduks just Pariis. Tolle filmi valmimine täiel määral Pariisis on ühe tema unistuse täitumine. "Olen alati tahtnud filmida Pariisis, teha filmi Pariisist. Kui võimalus tekkis, haarasin sellest kohe kinni," on ta lausunud.

Filmi keskmes on kirjanikuametist unistav ameerika stsenarist Gil (Owen Wilson), kelle suured eeskujud on Hemingway ja Fitzgerald. Olles oma kihlatu Inezi (Rachel McAdams) ja tolle snoobidest vanematega puhkusereisil Pariisis, armub Gil jäägitult linna võludesse ning soovib pärast abiellumist oma kaasaga sinna elama kolida. Tema tulevane aga pole ideest kuigi võlutud ning peagi hakkavad ilmnema paari teisedki erimeelsused. Nõnda veedavad nad oma vaba aega Pariisis enamjaolt eraldi.

Ühel keskööl avastab Gil muinasjutulise maailma, mis muudab ta elu kardinaalselt. See on imeline paik, kus ta kohtub tunnustatud kirjanike ja kunstnikega. See kinnistab tema utoopilist nägemust Pariisist kui kunstnike paradiisist ning annab juurde innustust hakata kirjanikuks ja loobuda stsenaristi ametist Hollywoodis.

Mineviku ahvatlus. Ühtlasi räägib see film inimeste lembusest vanade aegade vastu - minevik tundub meile alati ahvatlevam ja põnevam paik elamiseks kui tänapäev. Sellest lähtuvalt esitab Allen vaatajale küsimuse: "Kui saaksite tagasi minna oma lemmikaega ja selles elada, kas see tunduks siis endiselt lummav või muutuks sama halliks, kui ajastu milles te praegu elate?"

Film on saanud kriitikute sooja vastuvõtu osaliseks, näiteks Rotten Tomatoesis on see 92% ulatuses positiivseks hinnatud. ""Südaöö Pariisis" ei küündi oma sügavuses Alleni klassikaks saanud teoste tasemele, kuid see armsalt sentimentaalne film on Woody Alleni filmide austajatele piisavalt lõbus ja võluv," on nentinud kriitikud. Tegu on Alleni seni menukaima filmiga, mis ületab juba tema eelmise kassarekordi toonud teose "Hannah and Her Sisters" (1986) tulemust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:15

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing