Anne Oja • 6. september 2011 kell 15:32

Medvedev - intelligentne, aga Putin - tegus ja aktiivne

Venelased peavad oma presidenti Dmitri Medvedevit intelligentseks, aga tema võitluskaaslast, Venemaa peaministrit Vladimir Putinit tegusaks inimeseks, vahendas novayagazeta.ru.

19.-23. augustil korraldas Venemaa uuringufirma Levada-keskus üleriigilise küsitluse, et selgitada välja, milliseid iseloomuomadusi Medvedevile ja Putinile omistatakse. Arvamust küsiti 1600 inimeselt, kel vanust vähemalt 18 aastat või rohkem.

Kui presidendivalimiset toimuks praegu, annaks Putinile oma hääle 23% ja Medvedevile 15,5% küsitletuist. 50% vastanuist ei hakkaks aga üldse valima, kui mõlemad mehed presidendiks kandideeriksid.

Kui kandideeriks ainult Putin, valiks teda 38,8% ja põhimõtte pärast tema vastaskandidaati 21,2% vastanuist. Medvedevi puhul on need numbrid 28,3% ja 29,8%.

Vene inimestele meeldivad Putini juures enim sellised omadused nagu poliitikakogemus, energilisus, otsustavus, võimukus, oskus olla tõeline liider ja eestvedaja, soov kaitsta riiklikke huvisid ning ettenägelikkus.

Medvedevis hindavad venelased samuti energilisust, otsustavust ja võimukust, kuid Medvedev on ka välimuselt sümpaatne, märkisid küsitletud. Ta kaitseb riiklikke huvisid ja tagab maale stabiilsuse, on võimeline kompromissideks, mis erinevaid poliitilisi jõude ühendavad.

Putini puhul ei meeldi aga rahvale, et ta on seotud suuretetvõtjate ja korrumpeerunud poliitikutega, kõikidest tema ettevõtmistest kumab läbi soov tõsta isiklikku populaarsust. Inimesed väitsid lisaks, et rahva huvid on Putinile võõrad ja ta ei saa riigi juhtimisega hakkama.

Medvedevile heidetakse ette eredate poliitiliste omaduste puudumist, saamatust riigijuhtimisel, isikliku populaarsuse ülesupitamist ning seotust Putini ja tema lähikondlastega. Sellele lisanduvad süüdistused otsustusvõimetuses ning iseseisvusetuses.

Samas pole midagi uut süüdistuses, et tipppoliitikud tähtsustavad üle isiklikku populaarsust. Seda on pidanud kuulma ilmselt kõik neist.

Putini kõige tugevamaks jooneks peetakse tegusust, aktiivsust ja energilisust. Medvedevi väärtuslikemaks omaduseks aga intellektuaalsust ja kultuursust.

Kui küsitlejad palusid välja tuua nii Putini kui ka Medvedevi kõige nõrgema külje, nimetati mõlema puhul enim fraasi "Räägib palju, kuid teeb vähe."

Hetkel kuum