Sirje Rank • 24. september 2011 kell 10:50

Medvedev esitas Putini presidendikandidaadiks

Dmitri Medvedev tegi ettepaneku, et Vladimir Putin võiks tuleval aastal kandideerida Venemaa presidendiks, andes märku kokkuleppest, et Putin naaseb varasemasse ametisse.

„Ma arvan, et oleks õige, et kongress toetaks partei juhi Vladimir Putini kandidatuuri Venemaa presidendi kohale,“ ütles Medvedev võimupartei Ühtne Venemaa kongressil, vahendas agentuur Reuters.

Medvedev ise nõustus olema võimupartei Ühtne Venemaa nimekirja esinumber 4. detsembril toimuvatel parlamendivalimistel ja tegema „praktilist tööd“, kui partei osutub valimistel edukaks.

Vladimir Putinile, kes oli Venemaa president aastatel 2000-2008, terendab seega nelja-aastase pausi järel võimalus veel 12 aastat presidendi ametis jätkata. Venemaa konstitutsiooni tehtud paranduse järgi on 2012. aastast Venemaa presidendi ametiaeg senise nelja aasta asemel kuus aastat.

Putin ütles, et Medvedev võiks omakorda saada tema mantlipärijaks praeguses peaministri ametis.

Putin esitas kongressil ka oma nägemuse järgmiseks kuueks aastaks. Venemaa majanduskasv peab praeguselt 4% tempolt uuesti kiirenema 6-7%-le aastas. Palgad ja pensionid tõusevad ning rohkem on plaanis kulutada infrastruktuurile ning uuele relvastusele. Et kõige selle eest maksta, tuleb Venemaal loobuda praegusest tulumaksu mudelist, kus kõik tulud on maksustatud ühtlase 13%ase määraga.

„Rikkad tuleb maksustada kõrgemalt kui keskklass,“ ütles Putin.

Ajakirja Finans andmeil oli Venemaal 2010. aastal 114 miljardäri.

Samuti lubas Putin tõsta vara- ja tarbimismakse.

Uudis Putini naasmisest Kremlisse ei tulnud üllatusena. Siiski oli spekuleeritud ka võimalusega, et Dmitri Medvedev kandideerib teiseks ametiajaks.

„See kinnitab seda, mida kõik niigi teadsid, et Putin oli alati „tandemi“ domineeriv pool ning Medvedev hoidis vaid Putini jaoks kohta soojas,“ ütles agentuurile Bloomberg RBSi strateeg Tim Ash.

Tandem on võimul 2008. aastast, mil Venemaa konstitutsioon ei võimaldanud Putinil enam järjestikku kolmandaks ametiajaks Venemaa presidendiks kandideerida.

Mõned majanduseksperdid on avaldanud arvamust, et Medvedevist konservatiivsema Putini naasmine võib majanduses tuua stagnatsiooniperioodi. Teised leiavad, et erinevused on üksnes meeste stiilis, mitte niivõrd poliitikas.

2009. aastal kahanes Venemaa SKP 7,8%. Tänavu prognoosib Venemaa majandusministeerium SKP kasvu 4,1%.

Hetkel kuum