14. oktoober 2011 kell 17:16

Geithner: USA-l on oluline roll Euroopa kriisist välja aitamisel

Ühendriigid plaanivad Euroopat võlakriisist väljumisel igati toetada, lubas Ühendriikide rahandusminister Timothy Geithner reedel CNBC-le antud intervjuus.

Novembri alguses toimub Prantsusmaal G-20 liidrite tippkohtumine ja ootused võlakriisile lahenduse leidmise osas on väga kõrgele seatud. Lisaks Euroopa riikidele, loodetakse, et võlamure levikut aitab oma finantsidega takistada ka Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), mille suurim panustaja on USA.

Geithner sõnas, et tänu IMF-ile on Ühendriikidel juba praegu väga oluline roll võlaprobleemis kaasarääkimisel ja USA toetab vajadusel ka organisatsiooni panuse suurendamist. Kuigi minister keeldus spekuleerimast, millisest summast piisaks, et aidata Kreekal ja teistel potentsiaalsetel hädalistel oma kohustusi täita, prognoositakse likviidsusfondi mahuks kuni 2 triljonit dollarit. Geithner lisas, et ükskõik, mis summa kasuks otsustatakse, peab seda olema enam kui küllalt. „Finantskriisiga võitlemisel on esmane reegel, et vajadusel käikulastavate ressursside tase oleks kõrgem, kui see, mida arvutuste kohaselt vaja võib minna. Kui turud seda mõistavad, on neil motivatsioon laenamist jätkata ning hädas olevatesse riikidesse investeerida.”

Geithner sõnas ka, et on maailma majanduse tuleviku osas veidi optimistlikumaks muutunud, viidates kergele kasvule mitmes majandussektoris nii USA-s kui ka teistes riikides.

Järgmiseks nädalaks peaks kõigi eelduste kohaselt valmima IMF-i kava eurotsooni probleemiga toime tulemiseks. See esitatakse 3. novembril algaval    G-20 tippkohtumisel.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum