Kinnisvara on ja jääb käega katsutavaks investeeringuks

Mart Saa 01. november 2011, 00:00

Lähema poole aasta jooksul uue korteri ostmise kasuks räägivad mitmed tegurid ja arengud, ka jaepangandusest laekuv info. Toon välja kuus põhjust, miks kodu soetamine nüüd ja praegu on hea mõte.

Eesti inimesed elavad praegu nii, et igaühel on oma kodus keskmiselt 30 ruutmeetrit pinda. Võrreldes Skandinaavia naabritega elame märkimisväärselt kitsastes tingimustes. Kui aga ruumi juurde ei ole vaja või praegu ei saa seda endale lubada, võiks selle kvaliteeti parandada ja kolida kaasaegsemasse, ilusamasse ja mugavamasse korterisse.

Tallinnas on ca 200 000 elamispinda. Normaalses olukorras on eluruumide käive aastas 3-5% koguarvust. Mullu vahetati 4,1% eluruumidest, selle aasta kaheksa kuu käive on vaid 2,5%.

Kõige suurem arv ja väga huvitavaid uusarendusi on müügis Tallinna kesklinnas ja Põhja-Tallinna linnaosas. Hea võimalus neile, kes soovivad olla kesklinna elule lähedal või lause selle sees.

Mitme aasta järel on uute korterite keskmine ruutmeetri hind langenud samale tasemele keskmise netopalgaga. Uusarenduste ruutmeetri hinda mõjutab lähiaastatel suure tõenäosusega ehitushindade tõus, mis arendustele takistuseks võib saada. Siit veel üks põhjus praegu korterit otsida - lähitulevikus võib valik väiksem ja hind kõrgem olla.

Positiivseid signaale kodulaenude pakkumise kohta on kuulda pankadest, kus hinnanguliselt on hoiused deposiitarvetel aastaga üle 8% kasvanud, rahale otsitakse tegevust. Kvaliteetsetele elamispindadele võib saada finantseeringu taas ka 10% sissemaksega või, lisatagatise olemasolul, isegi ilma sissemakseta. Laenutingimused ja kinnisvara hinnad on Eestis, võrreldes näiteks Rootsiga, hoopis soodsamad.

Siiski ka investeering. Rahutu aeg maailmamajanduses ja ebakindlus euro ja Eesti arengute suhtes muudab inimesed arusaadavalt ettevaatlikuks ja tuleviku suhtes ebakindlaks, ent kui on soov lähiperspektiivis oma elamistingimusi parandada ja uus korter osta, peaks praegust turuolukorda ära kasutama ja selle otsuse just nüüd langetama. Kinnisvara on ja jääb siiski käega katsutavaks investeeringuks, mida saab, lisaks elamistingimuste parandamisele, ka raha teenima panna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing