Ettevõtja edukust hinnatakse tegude ja tulemuste järgi

Urmas Sõõrumaa 07. november 2011, 00:00

Reedel istus Äripäeva kuumal toolil K-Grupi ja Pristise ühendamisel tekkinud turvafirma USS Security Eesti ASi nõukogu esimees Urmas Sõõrumaa ning vastas lugejate küsimustele. Muu hulgas andis ta kolm nõuannet alustavale ettevõtjale.

Kas olete otsustanud edaspidi keskenduda oma põhivaldkonnale ehk turvaärile ning lõpetate tegevuse muudes valdkondades? Minu põhivaldkonnaks on olnud turvaäri, millega olen ligi 20 aastat erinevates riikides tegelenud ja kavatsen ka edaspidi tegeleda. Minu tegevus nii kinnisvara kui ka energeetikasektoris on nii suuremahuline ja pikaajaliste plaanidega, et seda ei ole võimalik nii lihtsalt lõpetada, vaid alustatud töö tuleb lõpule viia.

Miks Te oma positsioonid energeetikas likvideerisite - Väo elektrijaam, Baltic Energy Partners, Baltic Energy Services? Eks nimetatud müüke tingis ka kujunenud majanduslik olukord nii meil kui ka kogu maailmas. Endiselt jätkan energeetikasektoris BEN Energeetikaga erinevate projektide arendamist. Kõigis nimetatud tegevusvaldkondades on lisandväärtus sarnane.

Millised on teie perspektiivid Ukrainas? Ukraina turvaturg on vähemalt kaks miljardit dollarit. Kui ise mees oled, on seal tegevust küll ja küll.

Kas Eestis üldse on võimalik teha edukat ja suurt äri ilma poliitikutega kokku puutumata? Eesti poliitikud praktiliselt äriga kokku ei puutu. Parteide rahastamine on seadusega reguleeritud ja üha suureneva riigipoolse kontrolli all.

Mis on saanud Teie tennisehallide investeeringuplaanist, kas linn on valmis osalema? Kõik kavandatud tenniserajatised on kasutuses, küll aga täielikult lõpetamata. Kõikides maailma arenenud riikides on nii tennisekeskused kui ka muud spordirajatised kas osaliselt või täielikult rajatud avaliku sektori poolt. Seni Tallinna linna poolne otsus puudub.

Mis on Teie arvates eduka ettevõtja tunnused? Ettevõtja edukust hinnatakse eelkõige tegude ja tulemuse järgi. Kasuks tulevad kindlasti sellised inimlikud omadused nagu riskivalmidus ja võime otsuseid vastu võtta. Selleks, et olla hea teenindaja, selleks peab olema nii diplomaatilisi kui ka psühholoogiaalaseid eeldusi.

Mis motiveerib Teid ettevõtjana ja millist juhtimisalast raamatut lugesite viimasena? Mind motiveerib eelkõige tulemus ja mitte ainult rahaline. Ehitada valmis ilusa arhitektuuriga maja (Rotermanni kvartal) või realiseerida ennast teenindusäris valdkonnas, mida suurem osa turust on valmis tarbima, see on parim motivatsioon edasitegutsemiseks.

Aja kokkuhoiu mõttes ma traditsioonilisi juhtimisalaseid õpikuid ei loe. Küll aga loen erinevaid filosoofilise sisuga raamatuid ning olen huvitatud ajaloost, sealhulgas ettevõtluse ajaloost.

Milliseid vigu olete Teie oma ärides teinud ja mida olete nendest vigadest õppinud? Olen usaldanud valesid inimesi ja "superarenguperioodil" kaotasin ka mina reaalse sideme tegelikkusega. Loodetavasti olen oma vigadest õppinud.

Kui oleksite tänaseks juba üsna küllastunud ja konkurentsitihedal turul ilma algkapitalita noor inimene, kuidas sellistes oludes püüaksite saada edukaks ettevõtjaks ning millistes sektorites ennekõike eduvõimalusi näeksite? USA 400st jõukamast inimesest umbes 2/3 on oma vara teeninud suhteliselt ilma algkapitalita alustades (Gates, Jobs, Zuckerberg) ning 1/3 on saanud päranduse. Seega igal turul ja praktiliselt igas valdkonnas on võimalik igal ajal alustada ja edu saavutada.

Andke kolm tähtsamat soovitust/nõuannet algajale ettevõtjale, kuidas saada edukaks ning mida peate enda kui isiksuse kõige tähtsamaks varaks? Esiteks, kaaluda tõsiselt, kas alustav ettevõtja on valmis võtma pikaajalist isiklikku riski. Teiseks, pühendumust alustatud tegevusele ja valmisolekut ohverdada oma isiklikku aega, tihtipeale lähedaste arvelt, eesmärgi saavutamiseks. Kolmandaks, tunnetada, kas algajal ettevõtjal on sellised isiklikud omadused, millele ma viitasin oma vastuses esimesele küsimusele.

Enda juures pean tähtsamaks varaks töökust ja pühendumust ja loomulikult ka amburi tähtkujust tulenevat mängurlust ja riskijulgust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing