Anu Jõgi • 8. november 2011 kell 10:17

Amet peatas Vene püramiidskeemi

Tarbijakaitseamet tegi püramiidskeemi sergey-mavrody.com tegevuse peatamiseks ettekirjutuse.

Tarbijakaitseamet tuvastas turujärelevalve käigus, et OÜ Deksim Trade on tellinud reklaami paigutamise Tallinnasse erinevatele Outdoor Media OÜ reklaampindadele. Reklaamides esitatud telefoninumbrile helistades selgub, et  tarbijatele pakutakse võimalust liituda püramiidskeemiga raha teenimise eesmärgil.

Tarbijakaitseseaduse § 123 lg 8 p 14 kohaselt on alati eksitav ja keelatud kauplemisvõte niisuguse müügiskeemi loomine, kasutamine ja arendamine, milles osalemisel tarbija tasub võimaluse eest saada hüvitist tulenevalt peamiselt teiste tarbijate süsteemi kaasamisest, mitte kaupade või teenuste müügist või tarbimisest (püramiidmüügiskeem).

Eeltoodule tuginedes on tarbijakaitseamet seisukohal, et OÜ Deksim Trade reklaamib teenust, mille osutamiseks kasutatakse ebaausat ja keelatud kauplemisvõtet ning millega kahjustatakse tarbijate huve. Rikkumise lõpetamiseks tegi tarbijakaitseamet ettekirjutuse, mille täitmine on kauplejale kohustuslik. Ettekirjutuse vaidlustamine ei vabasta kauplejat selle täitmisest, välja arvatud juhul, kui kohus on otsustanud teisiti.

Tarbijakaitseamet ei pea võimalikuks püramiidskeemiga seotud teenuse müügiks pakkumist viisil, mis oleks kooskõlas tarbijakaitseseadusega. Seetõttu ei anta kauplejale täiendavat tähtaega teenuse müügi ja reklaami seadusega vastavusse viimiseks.

Tarbijakaitseamet edastas eile Deksim Trade’ile ja Outdoor Media OÜ-le ettekirjutuse viivitamatuks täitmiseks.

Aadressi sergey-mavrody.com alt avaneb lehekülg, kus neli aastat tagasi püramiidskeemi eest kelmuse paragrahviga süüdi mõistetud Sergei Mavrodi kutsub inimesi üles raha deposiiti panema, lubades selle eest ulmelist tootlust. Samuti saab mängida MMM-2011 lotot.

2007. aasta 28. aprillil mõistis kohus Sergei Mavrodi kelmuse eest 4,5 aastaks vangi ja kohustas teda maksma oma petetud hoiustajatele 20 miljonit rubla ehk toona ligi 10 miljonit Eesti krooni.

Mavrodi tekitas aastatel 1993-1995 kahju 110 miljoni rubla (ligi 55 miljonit krooni). AS MMM tunnistati pankrotistunuks 1997. aastal.

Eeluurimise käigus tunnistati kannatanuks ligi 10 000 inimest, aga ekspertide hinnangul ulatub pettunud hoiustajate arv 10 miljonini, esialgsete arvutuste järgi teenis Sergei Mavrodi oma venna Vjatšeslaviga kaasmaalaste petmisel ligi 3 miljardit rubla (1,5 miljardit Eesti krooni).

Jaanuaris kirjutas Eesti Päevaleht, et Sergei Mavrodi teatas uue püramiidi loomisest. Uue püramiidi tegevus hakkab põhinema internetis tehtavatel elektroonilistel rahaülekannetel, mille abil on investoritel võimalik soetada nn virtuaalseid pileteid. „Need hakkavad kasvama 20 protsenti kuus tavakodanikele ja 30 protsenti kuus invaliididele ja pensionäridele,“ selgitas Mavrodi.  Kuna ta ei tohi ise finantsoperatsioone teha, määrab ta püramiidi etteotsa tegevjuhi.

 

Hetkel kuum