• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Snoras pank jääb uue nädalani suletuks

  "Hoiuste pärast kartma ei pea," kinnitas naishääl Äripäeva helistamise peale.
  Nii nagu kogu Euroopa Liidus, on hoiused ka Leedus 100 000 euro ulatuses garanteeritud. Finantsinspektsiooni andmeil on eestlastel pangas hoiuseid 7,8 miljoni euro väärtuses.
  Kehvemad väljavaated on panga aktsionäridel. Aktsionäridele makstakse, kui on, mida maksta, ütles eile Leedu rahandusminister Ingrida Simonyte Leedu Delfi vahendusel.
  Panga 2010. aasta aruandes on välja toodud, et riikide lõikes olid eestlased möödunud aasta lõpus 5%-lise osalusega panga suuruselt neljandad aktsionärid.
  Enne kolmapäeval aktsiatega kauplemise lõpetamist peatus Snorase panga aktsia Vilniuse börsil 0,231 eurol, mis andis panga turuväärtuseks 109,6 miljonit eurot.
  "Halvad üllatused võivad tulla ootamatult ja üleöö," kommenteeris eile valitsuse pressikonverentsil peaminister Andrus Ansip, märkides, et võimalikku mõju ei saa praegu veel hinnata, kuna panga olukord on selgitamisel. Eestis välistas peaminister sellised juhtumid, põhjendades, et neli suurimat Eesti panka on hästi kapitaliseeritud, heade reservidega ja korralikult auditeeritud.
  Juhid peavad selgitusi andma. Kolmapäeval peatas Leedu keskpank Snorase tegevuse ning õhtul tegi Leedu valitsus otsuse pank riigistada. Leedu prokuratuur kahtlustab panga nüüd juba endisi suuromanikke Vladimir Antonovit ja Raimundas Baranauskast finantskuritegudes ja ootab mehi seletusi andma.
  Leedu presidendi Dalia Grybauskaite sõnul hoidis riigi ja keskpanga operatiivne tegutsemine ära teadliku rünnaku Leedu pangandussüsteemi vastu, mis seadis ohtu Leedu riigi ja Leedu kodanike vara. Teadliku rünnaku kahtlust kinnitas kiirenenud raha väljavool riigist.
  Eile Leedu parlamendisaadikutele sündmustest ülevaadet andes ütles keskpanga juht Vitas Vasiliauskas, et otsusega tuli kiirustada, kuna lühikese aja jooksul võeti pangast välja ligi 200 miljonit litti. Seda pärast Leedu peaministri Andrius Kubiliuse sõnul eksitava ja ärevust külvanud info avaldamist ajalehes Lietuvos Rytas, mille suuromanik on ca 35%ga Snoras pank.
  Kubiliuse sõnul kaalub prokuratuur, kas algatada uurimine ka ajalehe vastu.
  Otsus panga tegevus peatada tuli ootamatult nii panga suuromanikele kui ka klientidele. "Nagu välk selgest taevast," kommenteeris Rootsi ajalehele Dagens Industri Vladimir Antonovi pressiesindaja Lars Carlström.
  Raimundas Baranauskas nimetas intervjuus Lietuvos Rytasele riigi käitumist röövimiseks.
  Leedu keskpanga juht ütles, et Snoras panga aktsionäre hoiatati viimati sel suvel ning soovitati tegevusriske vähendada ja panga kapitali suurendada. Snoras on aga keskpanga märkusi eiranud või täitnud formaalselt.
  Samuti ilmnes, et Snorase varades on ligi miljardi liti (392 miljoni dollari) suurune "auk".
  "Otsus langetati maksejõuetuse riski ja võimaliku kriminaalse tegevuse pärast," tsiteeris Vasiliauskast agentuur Reuters. "Inspektsiooni käigus selgus, et arvestatav kogus välismaistes institutsioonides olema pidanud väärtpabereid oli kadunud. Kui me välismaistest institutsioonidest nende väärtpaberite kohta järele pärisime, saime vastuseks, et neid seal ei ole," ütles Vasiliauskas.
  Snorase tegevuse peatamise järel määras keskpank panga ajutiseks administraatoriks Briti konsultatsioonifirma Zolfo Cooper partneri Simon Freakley. Freakley ülesandeks on välja selgitada panga finantsolukord ning esitada ettepanekud panga restruktureerimiseks, teatas konsultatsioonifirma oma veebilehel. Eile ütles Freakley pressikonverentsil, et esimest infot on ta valmis andma alles esmaspäeval.
  Leedu valitsus kauaks Snorase aktsionäriks jääda ei plaani. Rahandusminister Ingrida Simonyte sõnul plaanib valitsus eraldada pangast n-ö head varad ja need esimesel võimalusel erastada. Sarnaselt toimis Läti valitsus Parex pangaga, mille heade varade baasil loodi Citadele pank.
  Erinevalt Lätist, mille Parex panga ülevõtmine 2008. aastal sundis IMFilt abi paluma, loodab Leedu hakkama saada omal jõul. Varade mahult on Snoras riigis viiendal ja hoiuste mahult kuuendal kohal.
  "Õnneks on tegemist suhteliselt väikese pangaga, mille langus ei too endaga kaasa Parex panga kukkumisega sarnast apokalüpsist riigi rahanduses," ütles Kawe Kapitali portfellihaldur Ago Lauri. "Samas on võimalik, et lähipäevadel on ka ülejäänud Leedu väikepankade hoiustajad tavapärasest närvilisemad."
  Leedu peaminister püüdis eile avalikkust rahustada. "Tegemist on ühe panga probleemidega," ütles Kubilius agentuuri Reuters vahendusel. "Igasugune informatsioon, et ka teistel pankadel võib probleeme olla, on tühi kuulujutt." Ka DnB Banka ökonomist Jekaterina Rojaka kinnitas, et tegemist ei ole süsteemse kriisiga Leedu panganduses.
  Snorase ümber toimuv kukutas eile Vilniuse börsil ka teiste Leedu pankade aktsiaid. Leedu võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise risk kerkis eile kõrgeimale tasemele 2009. aastast.
  Autor: ÄP
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Hästi sihitud piirangud, aga viirus lendas juba radarist välja
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Tallinna börs võttis suuna alla
Tallinna börs oli täna pärast kaks päeva kestnud kiiret tõusu langemas. Kohalikud pangad odavnesid Coopi headele tulemustele vaatamata, suurim langeja oli Ekspress Grupp.
Tallinna börs oli täna pärast kaks päeva kestnud kiiret tõusu langemas. Kohalikud pangad odavnesid Coopi headele tulemustele vaatamata, suurim langeja oli Ekspress Grupp.
Raadiohommikus: kuidas täpselt Enefit Greeni aktsiaga rikastuda?
Raadiohommik keskendub neljapäeval Tallinna börsil kauplemist alustavale Enefit Greenile ja eile IPOst teatanud Hepsorile ning avalikustab Eesti aasta auto finalistid.
Raadiohommik keskendub neljapäeval Tallinna börsil kauplemist alustavale Enefit Greenile ja eile IPOst teatanud Hepsorile ning avalikustab Eesti aasta auto finalistid.
Iirimaale pagemine Oliver Kruudat Eestis pankrotist ei päästnud
Tartu maakohus kuulutas täna välja Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liikme, kunagise suurärimehe Oliver Kruuda pankroti, kuigi Iirimaa kõrgem kohus oli juba suvel Kruuda püsivalt maksejõuetuks kuulutanud.
Tartu maakohus kuulutas täna välja Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liikme, kunagise suurärimehe Oliver Kruuda pankroti, kuigi Iirimaa kõrgem kohus oli juba suvel Kruuda püsivalt maksejõuetuks kuulutanud.