Eesti majandusloo kangelased on ettevõtjad

19. detsember 2011, 00:00

Lugude keskmes on alati kangelased. Ka selle aasta majandusloole tagasi vaadates on paslik pöörata pilk eelkõige aasta kangelaste ehk ettevõtjate poole.

Äripäeva arvates jutustab selle aasta majanduslugu kogemusest, tagasitulekust ja ettenägelikkusest. Nii peegeldub see Aasta Ärimehe 2011 valikusõela läbinud kandidaate analüüsides. Aastast 1993 Äripäeva välja antava tiitli laureaat selgub juba selle nädala lõpus.

Kõigepealt kogemused. Eesti ettevõtluse grand old man Ülo Pärnits suutis kinnisvarakriisist edukalt välja tulla, kaasates Ülemiste Keskuse arendusse Soome börsifirma Tecnopolis. Pärnits on suutnud hästi tööle panna nii Dvigateli tootmise kui ka investeerinud mööblitööstusesse, soetades äripartneritega Eesti suurima madratsite ja voodite tootja Tarmel Furniture. Strateegilise muutuse võttis ette ka ekspeaministrist ärimees Tiit Vähi, kes ühelt poolt müüs muldmetallide tootja Silmeti USA börsifirmale Molycorp ning teiselt poolt plaanib saadud raha kasutada eelkõige Sillamäe sadama edasiarenduseks.

Selle kategooria all ei maksa unustada ka kurikuulsat Ernesto Preatonit, kes tõestas end taas kord osava ärimehena, kui tema osalusega Pro Kapital müüs Kristiine kaubanduskeskuse 105 miljoni euroga Soome Cityconile. Preatoni plaanib juba uue keskuse ehitamist.

Mitmed kogenud mehed on teinud come back’i. Esimeseks kunagine hansapankur Rain Lõhmus, kes püüab LHV kaudu pakkuda suurpankadele konkurentsi, eristudes eelkõige n-ö kohaliku mõõtmega. LHV on juba väga edukas pensionifondide müügis. Tema kõrval on vanadele radadele tagasi pöördunud ka värvikas Urmas Sõõrumaa, kes püüab turu suurimale turvafirmale pakkuda konkurentsi K-Grupi ja Pristise ühendamisel tekkinud USS Security Eesti ASiga.

Ka ettenägelikkuse konkurents tihe. Tõsi, musternäide on vaieldamatult Tavidi suuromanik Alar Tamming, kes oskab muutlikud ajad pöörata enda kasuks, teenides suuri kasumeid, olgu taustaks devalveerimishirm või kullahuvi. Tamming julgeb valehäbita ujuda vastuvoolu ning öelda otse välja oma arvamus, mille eest paljud teda ka õigustatult hindavad. Kuid siia alla kuuluvad ka vennad

Rolf ja Rikard Relander, kes suhteliselt vaikselt, kuid järjepidevalt on ajanud edukalt mööbliäri ning sealtkaudu hakanud investeerima ka teistesse sektoritesse. Näiteks ostes osaluse metallkonstruktsioonide tootjas Ilmarine, mis on seejärel saanud uue hingamise. Samuti aitavad visiooniga ärimehed n-ö taasluua Eesti panka, investeerides LHVsse. Ettepoole vaatajad on ka tarkvarafirmat Webmedia juhtivad Taavi Kotka ja Priit Alamäe, kes on oma ettevõtet jõudsalt kasvatanud ja kavandavad kasvu börsifirmaks.

Kangelased 2011. Ilmselt eraldi tuleb välja tuua salapärane ja vastuoluline Toomas Tool, kelle tiiva all on börsi peksupoisist, rõivafirmast Silvano, saanud üks edukaim börsiettevõtte. Toolile võiks kuuluda kahtluseta aasta saneerija tiitel. Aga ka perekond Leemanid, kellele kuulub kahekümneaastaseks saanud suhteliselt väikene, kuid seda edukam lasterõivatootja Lenne OÜ, mis tootis kopsakat kasumit kriisi kiuste. “Meiesugused eksportöörid väga masu ei tunnetanud,” on Äripäevale öelnud ettevõtte juht ja üks omanikke Urmas Leeman.

Ettevõtlusaasta on olnud kirju ning edu on saatnud sihipäraselt oma rida ajavaid ärimehi. Kes saab aasta ärimeheks? Tule ja vali oma lemmik Äripäeva veebiküljel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2012, 11:59
Otsi:

Ava täpsem otsing