Anne Oja • 28. juuni 2012
Jaga lugu:

Järviku saatuse otsustab Danske Bank

Jürgen Järviku pankrot kuulutatakse veel enne sügist välja siis, kui kunagine kinnisvaraärimees Danske Bankiga võla tasumises kokkuleppele ei jõua.

Kohtusaalis nägi Järvik pisut väsinud välja, kuid elavnes välklambi sähvatustest ja paistis siirast rõõmu tundvat, et pakub avalikkusele veel huvi. Võrreldes juba buumiajal alanud kohtuskäikudega on ta silmnähtavalt vanemaks jäänud ning habemesse kasvanud.

Järviku loomus on aga sama: ta vaidleb nõuetele kangekaelselt vastu ning kasutab pankroti edasilükkamiseks ka teisi võtteid. Näiteks esmaspäeval esitas ta meilitsi taotluse ajutise halduri Rein Vaiksaare taandamiseks, põhjendades seda huvide konfliktiga.

Järvik on Danske Bankile võlgu 235 000 eurot, kuid kompromissina sooviks pank 60 000 euro laekumist, ütles panka esindanud advokaat Helmeri Indela täna kohtus. Seejuures oli tingimuseks, et esimene 20 000 eurone makse laekuks täna. Kohtuistungi alguseks ei olnud pank aga sentigi saanud.

"Mina tegin ettepaneku tasuda ettemaksuna 6000 eurot ja ajatada ülejäänud summa. Pidasin läbirääkimisi panga juhatuse ehk Aivar Rehega isiklikult," raius Järvik ja pakkus tõenduseks meilivahetust. Ehkki Danske Bank on Järviku varianti kaalunud, on see saanud korduvalt eitava vastuse.

Ajutise halduri hinnangul on Järvik püsivalt maksejõuetu, kuna vara väärtus jääb kohustustele kõvasti alla. Vara on alla 300 000 euro, millele lisandub 210 000 eurot Nordea pangas, kuid sellest ei piisa, et rahuldada üle 857 000 euro ulatuvaid nõudeid, selgitas Vaiksaar.

Järviku varaks on korteriomand ja väärtpabereid, mida haldur hindas nimiväärtuses. Võlgniku kohustuste mass võib oluliselt tõusta, sest ta on andnud isiklikke käendusi 1 mln euro ulatuses Astro Holdingule ja 100 mln euro ulatuses endisele tippmodellile Carmen Kassile.

Järvik väitis, et rohkem kui 100-leheküljelises pankrotiavalduses on kohtule esitatud tema kohta eksitavat infot, ühtegi teist kohtu- ega täitemenetlust pole tema suhtes algatatud. "Ma ei nõustu sellega, et mul on tänasel päeval 800 000 euro eest kohustusi. Pean läbirääkimisi Swedbankiga, Astro Holdingu ja Carmen Kassiga. Kohtus on vaidlustatud 35 000 eurone Reval Haus Kinnisvara nõue, kuna seal on toimunud tasaarvelus,"

"Ma ei oska hinnata, ka seal on midagi tagasi võita. Mul pole ka andmeid selle kohta, et Järvik oleks teinud pankrotti sattumiseks midagi kuritegelikku," ütles haldur.

Vaiksaar ütles, et kui kohus teeb põhimõttelise otsuse Järvik maksejõuetuks kuulutada, on ta ajutise haldurina nõus, et pankrotihalduriks määratakse keegi teine. "Panktotimenetluse kestel võib tekkida olukord, et haldur on nii hageja kui ka kostja. See ei ole aga takistanud mind ajutise halduri tööd tegemast," selgitas Vaiksaar.

Kohus pani täna igaks juhuks paika ka esimese võlausaldajate üldkoosoleku aja, milleks on 5. september.

Jaga lugu:
Hetkel kuum